Nová topná sezóna začíná. Co můžete udělat pro své pohodlí?

Odběratelé tepla od společnosti Veolia Energie ČR a jejich partnerů mají začátek topné sezóny jednodušší. Díky systému centrálního zásobování teplem našim zákazníkům odpadá starost o tepelný zdroj a rozvody. Servis technologií, modernizace, opravy a kontroly celého systému, včetně měření a regulace, provedli v uplynulých týdnech naši pracovníci.

Pro svou tepelnou pohodu však můžete udělat několik nenáročných kroků:

  1. Zkontrolujte těsnost vnitřních rozvodů a radiátorů (zda odněkud nekape voda).
  2. Zkontrolujte funkčnost termohlavic na radiátorech a pro první dny po zahájení vytápění je nastavte na maximální hodnotu průtoku. Obvykle je to hodnota 5.
  3. Ověřte funkčnost a těsnost odvzdušňovacích ventilů.
  4. Zkontrolujte rozložení teplot v radiátoru a v případě, že není rovnoměrná po celé výšce otopného tělesa, proveďte odvzdušení radiátoru.
  5. Proveďte odvzdušnění systému, které je důležité hlavně v horních patrech domů.
  6. Po několika dnech provozu vytápění nastavte termohlavice v jednotlivých místnostech tak, aby teplota byla optimální a vyhovující pro členy domácnosti a zároveň v souladu s využitím jednotlivých místností.
  7. V případě, že radiátor na „stoupačce“ netopí, kontaktujte svého správce pro zjištění problému (např. mohlo dojít k uzavření stoupačky v suterénu při letní opravě).

Pokud jste napojeni na soustavu zásobování teplem a ve vašem objektu by se objevily technické potíže s dodávkou tepla, obraťte se naši zákaznickou linku. Našim zákazníkům v celé České republice je k dispozici 24 hodin denně 365 dní v roce bezplatná zákaznická linka 800 800 860, kde školení operátoři pomohou vyřešit v co nejkratší době technické problémy, fakturační dotazy nebo jiné požadavky.

Může se stát, že ve vaší lokalitě probíhají nějaké práce a dodávky tepla jsou krátkodobě omezeny. Jednoduše si můžete zjistit, o co jde. Všechny plánované i neplánované opravy (poruchy) a odstávky nejdete na interaktivní mapě, kde si můžete zkontrolovat přesně vaši část města či ulici a dům, zda aktuálně nebo v blízké době neprobíhají nějaké nutné úkony. Na webových stránkách www.vecr.cz stačí kliknout na ikonu: Poruchy a odstávky.
 

Víte, jaká je přiměřená teplota v místnostech?
Správná teplota při vytápění bytů či domů by měla být taková, aby se jeho obyvatelé cítili příjemně. Pro někoho to může být teplota vyšší, pro jiného zase nižší. Nemělo by však docházet ke zbytečnému přetápění, kdy je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch má nižší vlhkost – ani jedno není dobré pro zdraví. Stejně tak příliš nízká teplota může být příčinou různých nemocí a nachlazení.

Pro efektivní topení je dobré navolit požadovanou teplotu v jednotlivých místnostech. Je zbytečné topit na stejnou teplotu v obývacím pokoji, v kuchyni na chodbách nebo v ložnici. Toto lze jednoduše zajistit pomocí termoregulačních hlavic na otopných tělesech. Platí jednoduché pravidlo, že v místnostech určených ke spánku má být teplota nižší, než v ostatních částech bytu. Pro ložnici je optimální teplota 18 stupňů, v obývacím pokoji 22 stupňů. Pokud vaříte, také v kuchyni můžete mít nastavenou nižší hodnotu.

Vyplatí se také nastavit teplotu také podle denního režimu v jednotlivých místnostech. Udržovat v bytě pokojovou teplotu po celý den je neekonomické. Po dobu, kdy v bytě nikdo není a členové domácnosti jsou v práci či ve škole, je vhodné teplotu snížit a teprve po návratu domů opět místnosti vyhřát. Současné pokojové termostaty již bez problémů zvládnou udržovat teplo přesně podle potřeby – ráno, když se vstává, je tepleji, naopak v průběhu dne může termostat zajistit nižší teplotu a před návratem rodiny domů ji zase zvýší.

Velmi důležité pro domácí pohodu je rovněž větrání. Nejefektivnější je otevřít okna dokořán na krátkou dobu alespoň dvakrát denně, abyste měli doma čerstvý vzduch a mimo jiné tak zabránili tvorbě plísní. Pokud to situace umožňuje, nechejte okna otevřená jen částečně pro větrání po dobu zhruba jedné hodiny.

Nezapomeňte, že kolem otopných těles (radiátorů) musí vzduch volně proudit, to znamená, nezakrývejte je např. dlouhými závěsy, sedací soupravou apod.