Nový život pro staré šaty

Společensky prospěšný a ekologický projekt FOREWEAR jsme letos podpořili potřetí a nechali si vyrobit nové unikátní recyklované reklamní předměty.

I tento rok měli zaměstnanci Veolie možnost „provětrat“ své šatníky a zároveň přispět na dobrou věc. Během jarní dobročinné sbírky oblečení zaměstnanců se shromáždilo několik desítek pytlů oblečení, z nichž byla část využita na charitu či pro lidi v nouzi a z nenositelných kousků pak vznikly ve spolupráci s projektem FOREWEAR v chráněných dílnách recyklované reklamní předměty. Nadační fond Veolia tak získal krásné a praktické kapsy (etue) na doklady, kosmetiku nebo různé drobnosti, kterými potěší své zaměstnance i partnery.

Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací na Floře i v Hostivaři se loni i v letošním roce také zapojili do sběru nevyužitého oblečení, textilu a hraček. V roce 2017 se nasbíralo celkem 230 kg oblečení a v březnu 2018 celkem 160 kg oblečení a textilu. Pro společnost Pražské vodovody a kanalizace byly z recyklované textilie vyrobeny obaly na knihy. Potisk obsahuje motivy a barvy společnosti a znak ležaté osmičky v kruhu, která symbolizuje recyklační koloběh textilu.
Jak to ve FOREWEAR funguje? Vybrané staré a nepotřebné oblečení se roztřídí na nositelné pěkné kousky, které se prodávají v charitativním second-handu Koloběh, obchůdku neziskové organizace Borůvka Praha o.p.s. pomáhající lidem s tělesným postižením při integraci do společnosti. Poškozené kusy směřují do speciální recyklační jednotky, která je přetvoří do netkané recyklované textilie. V dalším kroku je tento materiál potištěn originální grafikou a švadlenky v chráněné dílně Fokus Vysočina v Chotěboři z něj ušijí výrobky FOREWEAR, jako například obaly na tablety, telefony a notebooky, zápisníky či cestovní kapsy.
 
Ojedinělý projekt spustila v roce 2013 Markéta Borecká a tato koncepce se stala velkým příkladem pro cirkulární ekonomiku. Do dnešního dne FOREWEAR zrecykloval přes 30 tisíc kg oděvů, dává práci 3-4 švadlenám a vytvořil kolem 10 000 nových a originálních designových produktů.
Výrobky si můžete prohlédnout a zakoupit na e-shopu http://forewear.cz/eshop/.