Oblečení má několik životů

Skupina Veolia se přihlásila k principům cirkulární ekonomiky a udržitelného rozvoje a přispívá k jejich osvětě, a to nejen v souvislosti se svým podnikáním, ale i s činnostmi běžného života. Proto jsme mezi zaměstnanci uspořádali sbírku nepotřebného oblečení a zajistili jeho znovuvyužití a recyklaci ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia a organizacemi Borůvka Praha o.p.s v Praze a Moment ČR o.p.s. v Ostravě.

V Praze jsme posbírali celkem 41 pytlů oblečení hraček, obuvi, módních doplňků, kabelek a bižuterie. Sebrané oblečení se nejprve roztřídí. Pěkné a nositelné poputuje do charitativního obchůdku Koloběh neziskové organizace Borůvka Praha o. p. s., kde se nabídne k prodeji. Výtěžek z prodeje je určen k podpoře pracovních míst v obchůdku a tréninkového pracoviště klientů Jedličkova ústavu v Praze, jako je např. Ta Kavárna na Vyšehradě. Oblečení, které se neprodá, využijí sestry boromejky a Azylový dům Sv. Terezie v Praze. Pokud se najdou kousky, které se již nedají nosit, zrecyklují se a chráněná šicí dílna Fokus Vysočina v Chotěboři z nich ušije výrobky FOREWEAR.
 
V Ostravě se podařilo nasbírat celkem 380 kg oblečení a dále knihy, hračky, domácí potřeby, sportovní potřeby, několik kol a mezi příspěvky se objevil i rybářský prut. V centrálním skladu sbírku organizace Moment přetřídí na věci, které prodá ve svých kamenných obchodech, a na věci již neprodejné, které posílá odborné firmě k ekologické recyklaci. Výtěžek z prodeje putuje na podporu pracovních míst v obchodech pro dlouhodobě nezaměstnané a dále na podporu dvou projektů v České republice (Denní stacionář Žebřík a Mobilní hospic Ondrášek) a dvou projektů určených na pomoc v Africe (Kola pro Afriku a Save Elephants).

"Podobnou sbírku jsme organizovali už předchozích letech v menším měřítku a na základě pozitivních ohlasů se rozhodli ji zopakovat. Jsme velice potěšeni, že akce naše kolegyně a kolegy zaujala a podpořili ji v takové míře," komentuje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia. 

Celá sbírka oblečení zorganizovaná skupinou Veolia se zužitkuje a použije na dobrou věc. V obou případech putuje navíc výtěžek z prodeje obnošeného oblečení na podporu pracovních míst. Předcházení vzniku odpadu a recyklace přispívá také k ochraně životního prostředí a šetření přírodních zdrojů, snižuje spotřebu energií, materiálů a chemikálií: 1 kg sebraných oděvů ušetří asi 3,6 kg emisí oxidu uhličitého, 6 000 l vody a 0,3 kg hnojiva.
 

1 pár džínů

spotřeba 8 000 l vody 

1 bavlněné tričko
spotřeba 4 000 l vody

1 pár kožených bot
spotřeba 8 000 l vody

 
V první řadě bychom měli předcházet vzniku odpadu, kterým může být i oblečení. Pokud je nám oblečení malé, nedá se opravit či zbavit skvrn, měli bychom zajistit jeho znovuvyužití. Pokud ani to není možné, je načase jej separovat od ostatního odpadu pro recyklaci či upcyklaci.

Dle vyjádření Evropské komise občané Evropské unie ročně vyhodí 5,8 milionů tun textilu. Z toho pouhých 25 % je průmyslově recyklovaných či využitých pro charitativní účely. Zbývající 4,3 milionu tun míří na skládku či je částečně využito k produkci energie.