Ondřej Synek nepolevuje v tréninku

I v letošním roce pokračuje naše spolupráce se dvěma úspěšnými sportovci, kteří závodí pod značkou Veolia. Ondřej Synek a Martin Fuksa se, i přes přísná opatření s mnoha zákazy souvisejícími s  koronavirovou pandemií, intenzivně připravují na Letní olympijské hry v Tokiu. Přinášíme vám tak aktuální zprávy od Ondřeje Synka, který se na olympiádu připravuje v italských horách. 

Jak důležitá je pro vás zimní příprava v Livignu? Na jak dlouho tam jezdíte a jaká je hlavní náplň tréninku?

Do Livigna jezdíme každou zimu na dvakrát na čtrnáct dní. Letos jsme kvůli situaci ohledně covid-19 jeli jen jednou. Doba je složitá, ale jsem rád, že se nám podařilo se do Livigna vůbec dostat. Hlavní náplní je tradičně kombinace běžek, posilovny a jízdy na veslařském trenažeru. Tahle příprava je součástí dlouholetého procesu vysokohorské přípravy. Zároveň je to také zpestření od běžné pražské rutiny.
 

Do Livigna jezdíte často, proč ho máte tak rád?

Je to takový můj druhý domov. (směje se) Do Livigna jezdím už od roku 2003 a vyhovuje mi, že je tady super zimní i letní příprava. V létě můžeme veslovat na jezeře, v zimě jezdíme na lyžích. A já jsem ten typ, že když se mi něco líbí, tak nedělám moc změn. Když to funguje, není ani důvod.
 

Trénujete hlavně kvůli olympiádě. Věříte, že se uskuteční v řádném termínu?

Myslím, že nejen já, ale všichni sportovci si to moc přejí, aby olympiáda byla. Snad bude… Pokud ano, určitě bude jiná, než jsme všichni zvyklí z minulosti. Bohužel se v této době nedá předpovědět, co bude za týden, natož za půl roku. Přestat trénovat ale nemůžu. Připravuji se pořád naplno s tím, že olympiáda bude.
 

Když jste u toho, už jste si zvykl na tuhle covid dobu, že se nedá plánovat moc dopředu? Ovlivňuje to nějak váš trénink?

Myslím, že to ovlivňuje úplně všechny, sportovce nevyjímaje. Samozřejmě jsem musel upravit plán přípravy, vypustit pár tréninkových kempů, upravit svůj zažitý režim. Ale myslím, že zatím se mi s tím daří popasovat celkem obstojně.  Mnohem víc mě trápí, když vidím svoje děti, jak nemůžou chodit do školy a sportovat. To je velký problém.
 

Jaký bude váš další program po soustředění v Livignu?

Po návratu z Livigna budu v Praze, kde dokončím zimní část přípravy. Na začátku března odjíždíme do italského Gavirate, což je kousek od Milána, na první soustředění na vodě. Už se po té zimní dřině na vodu hodně těším. Pak už by se měla rozběhnout sezona, prvním velkým závodem bude mistrovství Evropy začátkem dubna v italském Varese.