Prostory TMA3 v Malešicích budou svítit úsporněji a zdravěji

Díky spolupráci v rámci naší skupiny budou prostory teplárny v Malešicích nově osvětleny moderními LED svítidly. Přes 600 dosluhujících svítidel se vymění za nové LED osvětlení, které je řízené jasovými senzory s automatickým ovládáním. 

Výměnou osvětlení v areálu Teplárny Malešice Pražská teplárenská uspoří 75 % nákladů elektrické energie na svícení, což představuje úsporu elektrické energie téměř 460 MWh ročně.  Měli bychom tak ušetřit až 865 tisíc korun za rok.

Výměny osvětlení patří mezi vhodné úpravy nejen kvůli potřebné modernizaci, ale především finanční úspoře a také ekologickému dopadu. Veolia má tuto službu ve svém portfoliu a za sebou již má realizované reference ze škol nebo například z Královského pivovaru Krušovice, kde je počítána celková úspora více než 3 miliony korun během deseti let.

Úspora však není zdaleka jediným benefitem, které nové osvětlení přináší. Je prokázáno, že současné technologie v oblasti osvětlení zvyšují u lidí koncentraci, roste jejich produktivita a pobyt v takových prostorách má pozitivní vliv na jejich celkové zdraví a pohodu. Na nedostatečnou intenzitu osvětlení lze dokonce nahlížet jako na možný zdroj pracovního úrazu z pohledu bezpečnosti práce. 

Veolia využívá technologii LED (Light Emitting Diode). Diodové žárovky mohou dosáhnout 6x až 10x vyšší účinnosti než klasické a jejich životnost se přitom počítá v desetitisících hodin. Technologie LED umožňuje směřovat světelný tok a použít různé druhy optik. Veolia tento produkt nabízí školám, ale i jiným komunálním objektům, komerčním areálům i průmyslovým závodům. Ve školách má výměna osvětlení rychlý efekt u žáků i učitelů. Podávají lepší výkon a jsou více soustředění, jak mohou potvrdit žáci i učitelé v pražské škole ART ECON, kde Veolia vyměnila 240 svítidel.  Roční úspora elektřiny zde dosáhla 67 % a návratnost investice činí pět let.