Unikátní nanofiltrační zařízení na Olomoucku

Moravská vodárenská ze skupiny Veolia modernizovala úpravnu vody v Domašově nad Bystřicí. Nově instalovala unikátní nanofiltrační jednotku, díky níž už nemusejí obyvatelé obcí Domašova nad Bystřicí, Jívové, Hraničních Petrovic a Horních Loděnic řešit problémy s výkyvy v kvalitě pitné vody, které dlouhodobě způsobovala vysoká míra znečištění vody v řece Bystřici. Technologie nanofiltračních membrán dokáže odstranit veškeré nečistoty, včetně dnes tolik diskutovaných mikroplastů, a zvýšit účinnost odstraňování zbytků léčiv a pesticidů. Nově instalovaná technologie naopak ve vodě zachovává sodík, hořčík a další tělu prospěšné látky.

Technologii nanofiltračních membrán za rekordně krátkou dobu 1,5 roku navrhla, otestovala, zkonstruovala a dodala společnost VWS Memsep ze skupiny Veolia. Tato unikátní technologie byla v Domašově touto formou využita vůbec poprvé ve střední Evropě. „Nevíme ani o tom, že by tuto technologii využili například v sousedním Německu,“ potvrzuje Ondřej Beneš, obchodní ředitel společnosti Veolia pro oblast vody.

Úpravna pitné vody v Domašově nad Bystřicí, kterou provozuje společnost Moravská vodárenská, zásobuje asi 1 800 obyvatel malých a středních obcí. 

 Na reportáž se můžete podívat na https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100117/video/744702