Veolia byla opět generálním partnerem ocenění Česká hlava

Skupina Veolia dlouhodobě podporuje projekty v oblasti vědy, inovací a vzdělávání, a proto byla již poněkolikáté generálním partnerem prestižní soutěže Česká hlava.

Ocenění Česká hlava 2021 získali čtyři vědci, jedna vědkyně a jedna firma. Vedle laureáta hlavní národní ceny, experta na teorii systémů a automatického řízení Vladimíra Kučery, dostal cenu např. Pavel Osmančík ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy za studii prevence mozkové příhody či Martina Háková zkoumající využití nanovlákenných polymerů.

 Laureátem Ceny společnosti Veolia, ceny Doctorandus za přírodní vědy je Libor Šmejkal, který s kolegy z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevil nový typ tzv. antiferromagnetů – krystalů se sousedními atomovými magnetickými momenty uspořádanými opačným směrem.

Tím, že tým experimentálně ověřil původní teoretickou předpověď, přispěl ke vzniku nového oboru – topologického magnetismu s nízkoztrátovými a vysoce mobilními elektrony. Výzkum může v budoucnu přispět k větší výdrži baterií v elektronice a k technologiím šetrnějším vůči životnímu prostředí.

Cenu předal v přímém přenosu Rostislav Čáp, ředitel pro udržitelnost a Public Affairs za zónu střední a východní Evropa.