Voda: zdroj příliš vzácný na to, aby se využil jen jednou

Do dvaceti let bude každá pátá země trpět vážným nedostatkem vody v důsledku klimatických změn. Kromě snižování spotřeby již existují i další řešení, jak této situaci čelit, například čištění a opětovné využití odpadních vod.

V Evropě se však toto řešení využívá jen minimálně: ve Francii z 0,6 %, v Itálii z 8 %, ve Španělsku ze 14 %, zato v Izraeli z 80 %. Průzkumy z Francie i z České republiky přitom potvrzují, že lidé jsou citliví k dopadům klimatické změny a že v recyklaci odpadních vod vidí budoucnost. 

Podle průzkumu společnosti Elabe provedeného ve Francii pro týdeník La Tribune je 83 % respondentů ochotno pít vodu vyrobenou z odpadních vod. 92 % respondentů má obavy ze znečištění moří a řek, 87 % z tenčících se přírodních zdrojů a 84 % z hrozby sucha. Každý druhý Francouz se obává nedostatku pitné vody. 75 % respondentů uvádí, že by byli ochotni používat recyklovanou vodu k pěstování ovoce a zeleniny a k chovu zvířat. 

„Lidé jsou připraveni změnit své zvyklosti, může-li to pomoci s řešením ekologických problémů,“ potvrzuje Philippe Sébérac, ředitel pro vědeckotechnickou odbornost divize Business Support & Performance skupiny Veolia.

ERKO, první české pivo vyrobené z recyklované vody

V průzkumu agentury IBRS pro společnost Veolia se 95 % respondentů vyjádřilo pro větší využívání recyklované vody, a to především v průmyslu. Recyklaci vody respondenti vnímají jako jeden z nejúčinnějších nástrojů v boji proti suchu a nedostatku vody, spolu s obnovou a ochranou mokřadů a využíváním dešťové vody. 

V Praze se již recyklovanou odpadní vodou zavlažuje golfové hřiště ve Vinoři. Projekt ERKO, což je první pivo v ČR vyrobené z recyklované vody, jsme spustili s cílem prolomit stigma spojené s opětovným využitím odpadních vod. Před vlastním vařením piva se voda upravuje ve třech stupních: filtrací, reverzní osmózou a dezinfekcí,  vysvětluje Ondřej Beneš, obchodní a technický ředitel skupiny Veolia pro oblast vody.

Recyklovaná voda se úspěšně využívá i na dalších místech. Například v Namibii již 40 let úpravna vody Windhoek ve spolupráci se společností Veolia každý den upraví 21 000 m3 odpadních vod na nezávadnou pitnou vodu. V Sainte-Maxime ve Francii se ročně využije 300 000 m3 vyčištěné odpadní vody k zavlažování golfového hřiště a zeleně. V okolí města Gruissan se taktéž vyčištěnou odpadní vodou kapkově zavlažuje 80 hektarů vinic. 

Upravené odpadní vody jsou povoleny k využití jako pitná voda již v několika zemích

Podle šetření Světové zdravotnické organizace a americké Agentury pro ochranu životního prostředí z roku 2017 je využití odpadních vod pro výrobu a distribuci pitné vody povoleno v Austrálii, Kalifornii, Texasu, Singapuru, Namibii, Jižní Africe, Kuvajtu, Belgii, a ve Velké Británii. V Brazílii a Indii se o podobných projektech uvažuje. Podle doporučení zdravotnických a ekologických institucí je tento postup bezpečný. 
 

Evropské nařízení o opětovném využití vody na základě strategie „fork to fork“

Nařízení ze dne 25. května 2020 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody sjednocuje požadavky na srovnatelnou úroveň s parametry nastavenými v Austrálii a Kalifornii a stanoví čtyři třídy kvality vody pro využití k závlaze plodin. Toto nařízení platí v celé Evropě a vychází ze strategie „z vidlí na vidličku“: všichni spotřebitelé v EU dostanou stejnou kvalitu potravinářských výrobků díky kvalitě závlahové vody, bez rozdílů mezi zeměmi původu.
 

Celý článek si můžete stáhnout zde: 

Příklady: