Přerovská teplárna přilákala 500 návštěvníků

Jak se v Přerově vyrábí teplo a elektřina se přišlo v sobotu 7. října podívat pět stovek zájemců, z toho 150 dětí. Teplárna Přerov prochází procesem modernizace a ekologizace a patří mezi nejzajímavější energetické komplexy kraje.

Návštěvníci mohli po skupinkách s průvodcem projít prakticky celý výrobní proces, od úpravy vody, přes manipulaci s palivem a spalovací komoru kotle až po tepelný velín. „Lidé byli překvapeni čistotou provozu a také dokonalým čištěním spalin. Na látkovém filtru se mohli na vlastní oči přesvědčit, že množství vypouštěných tuhých znečišťujících látek se dostává téměř na nulu,“ uvedl Pavel Mlčák, výrobní náměstek regionu střední Morava společnosti Veolia Energie ČR. Vice než stovka návštěvníků využila příležitost vystoupat 160 schodů na expediční sila a z výšky 40 metrů si prohlédnout teplárnu a díky dobré viditelnosti až desítky kilometrů vzdálené okolí.

Kromě prohlídky technologie teplárny mohli návštěvníci absolvovat venkovní Science show ve stánku ostravského Světa techniky DOV, včetně působivého gyroskopu, a vidět řadu pokusů souvisejících s teplem. Samozřejmě nechyběly atrakce pro děti. Vedení podniku připravilo také panelovou diskuzi s pozvanými hosty na téma budoucnost teplárny a využívání tuhých alternativních paliv v energetice.

„Den otevřených dveří se díky slunečnému počasí, dobré organizaci a disciplinovanosti návštěvníků vydařil. Lidí přišlo zhruba stejně jako před 3 roky, což nás potěšilo,“ doplnil Pavel Mlčák. Na organizaci akce se podílelo 47 dobrovolníků z řad zaměstnanců společnosti Veolia Energie ČR. Byli připraveni i zdravotníci, ale zasahovat nijak nemuseli.
 

Teplárna Přerov pokrývá svými dodávkami 85 % potřeb města, což odpovídá přibližně 14 500 domácnostem, dále pak zajišťuje dodávku technologické páry pro průmyslové podniky ve městě Přerově. Teplárna prochází procesem modernizace a ekologizace, resp. postupně přejde od uhlí k biomase a upraveným odpadům s alternativou zemního plynu. Ve spolupráci s městem Přerov a zástupci Olomouckého kraje připravuje společný projekt na energetické využití vytříděného odpadu. V porovnání s rokem 2015 tak dojde k poklesu koncentrací plynných emisí ve výsledku na úroveň 50%.