V akceleračním programu Impact Hub Climate Challenge zvítězil projekt Fakta o klimatu - most spojující vědce s laickou veřejností

Do letošního běhu akceleračního programu Climate Challenge se přihlásilo 82 týmů, z nichž šest nejlepších se včera představilo odborné porotě  v rámci slavnostního finálového večera. Všechny projekty se věnují řešení klimatických změn nebo ochraně životního prostředí a s mentory a konzultanty pracovaly na rozvoji svých eko  inovací celých 8 měsíců. Porotu nejvíc přesvědčil projekt Fakta o klimatu zaměřující se na science communication, který získal 650 000 Kč na svůj další rozvoj. Diváckou cenu získal projekt Ekoškola, který si celkově z programu odnesl 550 000 Kč. 

Climate Challenge se věnuje klíčovému tématu, které se týká naší i budoucích generací. Proto dáváme k dispozici naše know-how a propojujeme environmentální projekty se světem byznysu, expertů a investorů. Díky partnerům jakými jsou Veolia, Coca-Cola Foundation, Nestlé, Heineken, EIT Climate-KIC a INCIEN jsme schopni projekty všestranně podpořit v rámci českého trhu i na globální úrovni, vysvětluje Petr Vítek, který usedl také v porotě během včerejšího finále.
Petr Vítek
spoluzakladatel české sítě Impact Hub a Tilia Impact Ventures

 Tentokrát probíhala prezentační show kvůli vládním opatřením pouze v online prostředí, ale formát zůstal stejný. Každý řečník měl na představení svých pokroků pouze 200 sekund. Celkem přes 500 diváků, kteří přenos sledovali, nakonec zvolilo jako vítěze ceny publika projekt Ekoškola, českou odnož největšího mezinárodního vzdělávacího programu vedoucího mladé lidi k udržitelnému způsobu života a ochraně životního prostředí. 

Vítězný projekt Fakta o klimatu představil zakladatel Ondráš Přibyla. Jejich hlavním cílem je změnit způsob, jak lidé o klimatu přemýšlí.

Založili jsme web, který funguje jako muniční sklad přehledně zpracovaných dat v kontextu. Když vidíte historický vývoj emisí CO2, dokážete si představit, jak budou nebo by měly vypadat emise v dalších desetiletích? Aby bylo možné správně pochopit celek a porozumět faktům, je potřeba nejen pohled zpět, ale také vyobrazení možných scénářů budoucího vývoje nebo srovnání s dalšími zeměmi, vysvětluje Přibyla svůj koncept, který využívají nejen vědci, ale také školy, média nebo jednotlivci.
Ondráš Přibyla
Letošní projekty byly opět velmi inspirativní a všechny během akcelerace udělaly velký kus práce. Držíme jim palce i do budoucna, řekl k finálovému večeru Ondřej Beneš, který byl za Veolii členem odborné poroty. Společnost Veolia již aktivně spolupracuje s dvěma startupy, které byly vyhodnoceny v minulém roku a spolupráce bude pokračovat i letos, doplňuje
Ondřej Beneš
obchodní a technický ředitel skupiny Veolia pro oblast vody

Climate Challenge ale finálovým večerem nekončí, naopak. Už nyní se otevírá třetí ročník, přihlášky lze posílat do 9. 12. na webu. Společnost Veolia ČR bude i příští rok jako jeden z hlavních partnerů u toho.