Veolia a Nadační fond Veolia předaly šek na 600 tisíc korun

Šestý ročník projektu Voda pro Afriku přinesl dalších 600 tisíc korun z benefičního prodeje křišťálových karaf na vodu. Stoprocentní výtěžek z prodeje šesté limitované edice karaf byl opět věnován na sbírku Skutečná pomoc organizovanou o.p.s. Člověk v tísni.

Šestý ročník projektu Voda pro Afriku přinesl dalších 600 tisíc korun z benefičního prodeje křišťálových karaf na vodu. Stoprocentní výtěžek z prodeje šesté limitované edice karaf byl opět věnován na sbírku Skutečná pomoc organizovanou o.p.s. Člověk v tísni.

Získané finanční prostředky budou použity na opravu dalších vodních vrtů, které slouží jako zdroj pitné vody pro obyvatele jižní části africké Etiopie. Symbolický šek za šestý ročník projektu předala ve středu 10. 2. humanitární organizaci Člověk v tísni zastoupené Janem Faltusem, koordinátorem programu Voda a hygiena, paní Eva Kučerová, místopředsedkyně správní rady Nadačního fondu Veolia.

Společná pomoc pro tisíce chudých vesničanů
„Věříme, že má smysl pomáhat lidem v nouzi zejména v místě, kde žijí. Voda je základem života, ale bohužel i příčinou řady nepokojů. Společně můžeme pomoci tento problém řešit na chudém etiopském venkově, kam výtěžek směřuje“, říká Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace a marketingu Veolia Česká republika pro Čechy. Celý výtěžek z prodeje karaf této edice bude použit na zásobování pitnou vodou jihoetiopské obce Teso a pomůže jejím 4 200 obyvatelům. Veškeré finanční prostředky získané z prodeje karaf putují na sbírku Skutečná pomoc neziskové organizace Člověk v tísni, o.p.s., která za tyto prostředky zajistí opravu dalšího vodního vrtu v africké Etiopii, kde až 74 % venkovanů nemá přístup k nezávadné vodě.
 

Kde karafy pomohly
Za uplynulých 6 let poskytla skupina Veolia a Nadační fond Veolia na podporu vodních zdrojů v Etiopii již 3 160 000 korun. Výtěžek z 5. ročníku projektu ve výši 760 tisíc korun byl využit na vybudování zdrojů vody pro vesnice Mito Dubela a Buko Timbane v okrese Alaba na jihu Etiopie. „Jeden vodní zdroj pokrývá asi 50 kilometrů čtverečních, závisí na něm desítky tisíc lidí, kteří pro vodu denně musejí ujít až desítky kilometrů,“ přiblížil situaci Jan Faltus z Člověka v tísni.
Humanitární organizace Člověk v tísni, která v Etiopii dlouhodobě poskytuje rozvojovou pomoc, je pro nás garantem profesionality při poskytování konkrétní pomoci i hospodárného využití finančních prostředků,“ uvádí Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia. Výtěžek z prodeje karaf přispívá od roku 2010 každoročně k dostupnosti čisté nezávadné vody pro Etiopany na jihu země.

Karafy pomáhají i u nás
Křišťálové karafy pro nás vyrábějí v tradičním sklářském regionu v Novém Boru. Celý proces výroby je čistě ruční záležitost. Každá karafa je unikát. Stojí za ní velký kus lidské práce a energie. Prodej karaf proběhl on-line přes nadační e-shop a v místech přímého prodeje v Praze. Balení a expedici pro e-shop zajistila již popáté Pohoda, o.p.s., poskytující sociální služby dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením.