9. ledna 2017

V Česku udeřily mrazy. Tepelnou pohodu ve vašich domácnostech zajišťují topiči z našich tepláren.

Není topič jako topič. Představíte si topiče Antonína z Balady o očích topičových nebo intelektuála dohnaného režimem k této práci? Dnešní profesi topiče nám představil Stanislav Pyš, topič-operátor v ostravské Elektrárně Třebovice, která patří do skupiny Veolia Energie.

Tvrzení, že i mistr tesař se někdy utne, platí i pro českou Wikipedii, která profesi topiče popisuje mimo jiné takto: „Výkon tohoto povolání zpravidla nevyžaduje žádné zvláštní vzdělání, postačí jen zaučení, proto za komunistického režimu jako topiči často pracovali disidenti, kteří nesměli vykonávat kvalifikovanější zaměstnání.“
 

„Topič musí mít velmi náročné státní zkoušky, na které se připravujete mnoho měsíců,“ vysvětluje Stanislav Pyš, topič-operátor v ostravské Elektrárně Třebovice.

Je tomu skutečně tak?
(Smích.) Určitě ne, to už dnes opravdu neplatí.

Co profese topiče-operátora tedy obnáší?
Topič musí mít velmi náročné státní zkoušky, na které se připravujete mnoho měsíců a které je třeba pravidelně každých pět let obnovovat. Musíme proto detailně znát zařízení, které obsluhujeme, i veškerou legislativu i normy a další nařízení EU ohledně provozu parních kotlů a dalších zařízení. A protože je všechno automatizováno, je nutná i znalost práce s počítačem. Takže se učím opravdu hodně a vlastně kontinuálně.

Jak jste se ke své profesi dostal?
Odpověď je jednoduchá. Jsme energetická rodina. V oboru pracovala maminka, taťka i bratr. Jak vypadá „velín“ třebovické elektrárny? Je stále v nepřetržitém směnném
provozu plný lidí obsluhujících na počítačích turbíny a kotle, plus teď pracoviště odsíření vybudované relativně nedávno v souvislosti s ekologizací naší elektrárny. Máme celkem osm zařízení, a pokud jedeme ve špičce, je ve službě osm obsluh a dvě obchůzky pro práci v terénu. Na směně je mistr, můj přímý nadřízený a vrchní topič.

Co byste doporučil teenagerům, kteří se při výběru povolání inspirují například naším rozhovorem a rozhodnou se stát se topičem?
Maturita se dnes považuje za základ, stejně jako jazyková vybavenost. Pak se bude nepochybně hodit znalost práce s počítači a velká chuť se učit. Jinak topič se prakticky „vyrobí“ tady v Elektrárně Třebovice na místě tak, že se naučí konkrétní schémata, detailně se seznámí se zařízením a zjistí, jak se chovat v konkrétních situacích. Dřív než za půl až tři čtvrtě roku se to ale nestihne. Já mám stavební průmyslovku, kreslit umím, ale než jsem si uložil do hlavy přesná schémata kotlů a dalších zařízení a pochopil, jak cirkuluje voda, vzduch, pára, spaliny, tak to trvalo. Až to zvládnete, jste připravený na státní zkoušky pod dozorem inspektora.