Ztráty vody v pražské vodovodní síti jsou na historickém minimu

Poprvé v historii klesly ztráty vody v pražské vodovodní síti pod 15 %. V loňském roce dosáhly 14,2 %, o rok dříve to bylo 17,6 %.

Poprvé v historii klesly ztráty vody v pražské vodovodní síti pod 15 %. V loňském roce dosáhly 14,2 %, o rok dříve to bylo 17,6 %. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 %.

„Pravidelné kontroly sítě a odhalování skrytých úniků vody, kterým se dlouhodobě velmi intenzivně věnujeme, byly jedním z hlavních faktorů, jež se podepsaly na novém historickém čísle. Tím druhým pak bylo relativně příznivé počasí v zimních měsících loňského roku a tím menší počet havárií,“ vysvětlil Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.

PVK pravidelně preventivně prověřují vodovodní sít. V minulém roce prošlo diagnostikou 2 905 kilometrů a bylo nalezeno 335 skrytých úniků vody. „Systematické kontroly jsou jednou z hlavních cest, jak snížit procento ztrát vody,“ zdůraznil Mrázek. Při průzkumu a měření na vodovodní síti se lokalizují úniky vody, monitorují tlaky a šumy na síti, měří a analyzují průtoky vody, kontroluje se funkčnost měřidel a redukčních ventilů.

Celkově na pražské vodovodní síti došlo v uplynulém roce k 4 500 haváriím, což je o 177 událostí méně než v roce předchozím. Havárií I. kategorie, kdy je bez vody více než tisíc odběratelů či strategické, zdravotnické a sociální objekty, bylo 59.  „Nejčastější příčinou byla koroze materiálu a pohyb půdy. Tyto dva důvody zavinily téměř 95 procent všech havárií,“ uvedl Mrázek.

PVK v loňském roce zaplatily nájem za provozování vodohospodářské infrastruktury Pražské vodohospodářské společnosti ve výši 2,2 miliardy korun. Dále pak PVK vynaložily 830 miliónů korun na plánované a havarijní opravy a 200 miliónů korun na údržbu sítě.