„Frusack“ – ekologická alternativa plastových sáčků

Dvě studentky z České republiky vyvinuly nákupní sáček z organického materiálu. To je objev, který by mohl být počátkem konce plastových sáčků.

Životní příběh plastového sáčku lze popsat trojicí čísel: výroba: 1 sekunda, použití: 30 sekund, rozkládání: 400 let.

Plastové sáčky a tašky představují jednu z největších zátěží pro životní prostředí. Jelikož jsou tenké, lehké a snadno se trhají, používají se mnohdy pouze jednorázově. Z 500 miliard sáčků, jež se ročně po celém světě rozdají, skončí 80 % v přírodě. Životní příběh plastového sáčku lze popsat trojicí čísel: výroba: 1 sekunda, použití: 30 sekund, rozkládání: 400 let.
Každý obyvatel ČR spotřebuje ročně přibližně 400 plastových sáčků. Dvě studentky se proto rozhodly vytvořit k těmto sáčkům ekologickou alternativu: biologicky rozložitelný a recyklovatelný sáček vyrobený z organického materiálu.

Organický sáček
Hana Němcová a Tereza Dvořáková, kamarádky a spolužačky z medicíny, si v roce 2015 uvědomily, jak ohromné množství plastových sáčků se jim doma hromadí. Založily proto startup nazvaný Infiberry, specializující se na design ekologických výrobků pro ukládání potravin. Jejich pilotním projektem se stal Frusack – nákupní sáček na ovoce a zeleninu. Je vyroben z polymléčné kyseliny (PLA), což je plně rozložitelná látka vzniklá fermentací škrobu obsaženého v určitých rostlinách jako například rýži, kukuřici a bramborech.

Z PLA se nejprve vyrobí vlákno, z nějž se následně v pražských dílnách stane tkanina. Každý sáček je ozdoben bavlněnou etiketou a šňůrkou z viskózy – to je pro změnu textilie rostlinného původu podobná hedvábí. Výsledkem je tenký, pevný a zároveň vodě odolný sáček o objemu pěti litrů, v němž lze odnést až 1,5 kg ovoce a zeleniny. Jeho životnost dosahuje přibližně dvou let.

Frusack je po všech stránkách ekologickou alternativou plastových tašek. Zaprvé proto, že je k jeho výrobě zapotřebí o 65 % méně energie, než je tomu u plastových tašek, zároveň je ale také recyklovatelný a plně biologicky rozložitelný.

Soumrak igelitových tašek?
Objev byl oficiálně představen 10. září 2016 v Praze. Již brzy bude spuštěn e-shop, kde si zákazníci budou moci za 20 eur koupit sadu pěti sáčků. Hana s Terezou také doufají, že se jim podaří navázat spolupráci s řetězci supermarketů, a v blízké budoucnosti by své sáčky chtěly rovněž začít vyvážet. V následujících letech se vývoj zaměří i na další ekologické výrobky určené pro skladování potravin.

V obecné rovině by Frusack mohl pomoci změnit přístup veřejnosti k plastovým taškám. Omezování jejich používání je totiž plně v souladu s evropskou směrnicí, která členským státům ukládá snížit do roku 2025 spotřebu plastových sáčků a tašek na 40 kusů na osobu za rok. Tou dobou snad již budeme všechny své nákupy ukládat do Frusacků!