Protože nejčistší energie je ta, která nemusela být spotřebována, snaží se skupina Veolia Česká republika o maximální úspory elektřiny ve všech oblastech své činnosti.
Nezbytným vedlejším produktem procesu čištění odpadních vod jsou čistírenské kaly. Cílem hospodárného chování, jak z hlediska ekonomického, tak z hlediska vlivu na životní prostředí, je minimalizovat produkci těchto odpadů a zároveň využít jejich energetický potenciál. Bioplyn, který v procesu anaerobní stabilizace vzniká, je pouze vedlejším produktem. Veolia tento obnovitelný zdroj energie nejen využívá, ale zároveň celý proces intenzifikuje, naší snahou je vyrobit více bioplynu, více čisté elektrické energie, a zvýšit tak energetické soběstačnost provozu. Bioplyn vyrobený na ČOV je spalován v kogeneračních jednotkách. Téměř na všech ČOV skupiny Veolia Česká republika byl provoz optimalizován tak, aby veškeré možné množství vyrobeného bioplynu bylo co nejefektivněji využito.
Další skvělou možností podporující energetickou soběstačnost je využití vodní elektráren. Ve vytipovaných vodárenských zařízení skupiny Veolia byly posuzovány vhodné lokality, kde by mohl být efektivně využit spád a průtok k instalování malé vodní elektrárny, jednalo se zejména o vodojemy a několik přerušovacích komor. V České republice provozuje skupina Veolia celkem 19 malých vodních elektráren s celkovým instalovaným příkonem 4,2 MW. Tam, kde je to vhodné, instaluje skupina Veolia také fotovoltaické elektrárny.