Devatenáctý ročník programu STARTér vyvrcholil předáním symbolických šeků ​

Šek si přišlo převzít 76 žadatelů, kteří dohromady vytvořili rovných 100 nových pracovních míst, z toho 12 pro osoby zdravotně znevýhodněné. Slavnostní akce proběhly v Ostravě v úterý 4. prosince a v Olomouci v pátek 7. prosince.

V Ostravě šeky předával tajemník města Ostravy pan Břetislav Gibas a historicky první ředitelka nadačního fondu paní Helena Gižová, v Olomouci primátor města Olomouce pan Miroslav Žbánek a náměstek primátora města Olomouce pan Martin Major.

Program STARTér, Věř si a podnikej! realizuje skupina Veolia prostřednictvím svého nadačního fondu v Moravskoslezském a Olomouckém kraji již od roku 2000. „Za 19 let existence bylo celkem podpořeno 2 298 pracovních míst částkou 107,4 mil. Kč! Podporujeme především tradiční a netradiční řemesla a výroby, infrastrukturní služby, projekty zlepšující životní prostředí či projekty se sociálním zaměřením. Zvlášť mě těší, že z celkového počtu 1 393 podpořených projektů vzniklo 334 míst pro osoby se zdravotním postižením,“ uvádí Eva Kučerová, místopředsedkyně správní rady Nadačního fondu Veolia a ředitelka komunikace a marketingu skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

Díky pomoci Nadačního fondu Veolia může např. pekárna a chráněná dílna MVM Solution v Paskově u Ostravy zakoupit novou pekařskou pec, a rozšířit tak svůj sortiment ručně vyráběných pekařských produktů o další druhy a zaměstnat čtyři zdravotně znevýhodněné osoby. Vlastní výrobu zavádí i společnost Wood season v Hustopečích nad Bečvou, která se zabývá produkcí designových dřevěných hraček a loutkových divadel. I zde najdou nově práci naši zdravotně znevýhodnění spoluobčané, vytvořena byla dvě pracovní místa.

Základem programu STARTér, Věř si a podnikej! je podpora tradičních řemesel a služeb. Jsme velmi rádi, že v letošním roce se projektů z této oblasti podnikání sešlo opravdu hodně. Mezi nejoriginálnější patří určitě podnikatelský záměr uměleckého řezbáře pana Igora Kučery z Vřesiny u Hlučína. Dle přání zákazníka je schopen vyrobit na zakázku téměř jakoukoliv sochu lidské postavy nebo zvířete v životní velikosti či reliéf! Jeho umění bylo oceněno na mnoha řezbářských sympoziích po celém světě. 

Zkombinovat znalosti získané studiem architektury s řemeslnými dovednostmi a zkušenostmi se nově snaží také paní Adéla Drnovská z Ostravy. Výsledkem kombinace tradiční kožedělné výroby s moderními technologiemi jsou nádherné atypické vazby, brašny, peněženky nebo knižní vazby. Bylo nám ctí podpořit také nové fotografky, cukrářky, švadleny, stolaře, truhláře, instalatéry, zedníky či hodinové manžele.

Ani v letošním roce nechyběly mezi podpořenými tzv. zelené projekty. Za zmínku určitě stojí podnikatelský záměr paní Anny Pánkové Ekofarma pod Keprníkem či pana Ivo Nováka Lesní školka Seč. Zatímco paní Pánková se spolu s rodinnými příslušníky věnuje především chovu skotu a údržbě pastvin, pan Novák postavil své zelené podnikání na pěstování a prodeji sazenic lesních dřevin.  

„STARTér patří k našim největším programům a rozhodně s ním počítáme i do budoucna. Pokud máte zájem informovat se o možnostech spolupráce, nebo se jen seznámit s dalšími podpořenými projekty, navštivte naše webové stránky www.nfveolia.cz či nadační stránku na Facebooku,“ doplňuje ředitelka Nadačního fondu Veolia Vendula Valentová.