Vánoční stromky v maďarském Pécs dostávají novou šanci

Kousky vánočních stromků slouží jako palivo v největší středoevropské teplárně využívající biomasu, a přispívají tak k zásobování sítě dálkového tepla v Pécs.

Po svátcích končí hromady vánočních stromků každoročně na skládkách. Tento krátkodobý, avšak obrovský objem odpadu nelze kompostovat. Co se s těmito stromky dá tedy dělat? V maďarském Pětikostelí (Pécs) našel závod Pannonpower řešení, které stromkům dává druhou šanci, přičemž tuto masovou recyklaci provádí již od roku 2014.
 

Teplárna na biomasu ze dřeva a slámy provozovaná Veolií je obzvláště inovativní z hlediska obnovitelných energií pocházejících z odpadů ze zemědělství, rostlinného odpadu a rostlin pěstovaných za účelem výroby energie. Největší kogenerační jednotka ve střední Evropě tak zásobuje elektřinou a teplem všech 150 000 obyvatel největšího města regionu Baranya.

O sběr odložených vánočních stromků se stará společnost Biokom (od roku 2014 jich je každoročně přes 30 tun). Veolia je posléze rozštípe a promění na energii. Stromky jsou nejprve rozdrceny a následně smíchány s dalšími palivy. Tento krok zamezuje problémům se spalováním, způsobeným množstvím pryskyřice obsažené v jehličnanech.

Teplárna na biomasu dokáže spalováním slámy pokrýt 60 % potřeb města ohledně vytápění, zbývajících 40 % tepla se vyrábí spalováním dřeva. Dohromady tedy teplárna zásobuje 31 000 domácností a 450 veřejných budov. Zařízení, jež maďarská odnož Veolie provozuje, pohání největší síť dálkového tepla vyrobeného kogenerací a 100% založeného na biomase, konkrétně slámě a dřevu.