Ceny SDGs aneb Ocenění pro projekty, které zlepšují svět

V úterý 12. června se v Černínském paláci v Praze předávaly Ceny SDGs, unikátní ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN v Česku. I díky tomu, že se dlouhodobě hlásíme k závazkům udržitelného rozvoje a v praxi pracujeme na jejich naplnění, jsme jedním z partnerů těchto Cen.

Nejvíc letos rezonovala témata odpovědné spotřeby, boje proti plastu či zlepšení vzdělávání. Cenu odborné poroty, v jejíchž řadách jsme měli svého zástupce, získal projekt Protierozní kalkulačka od Ministerstva zemědělství, který pomáhá posilovat schopnost půdy odolávat erozi i suchu.

V kategorii Byznys si prvenství odnesl projekt zaměřený na precyklaci. O co jde? Jednoduše řečeno jde o prevenci vzniku odpadu. Vítězem se stala firma MIWA (Minimum Waste), která vyvíjí systém bezobalové distribuce a prodeje zboží. Svět je dnes doslova zaplaven jednorázovými plastovými obaly a MIWA nabízí způsob, jak tyhle obaly eliminovat. Zboží by se tak od výrobce dostalo až do vaší ledničky bez toho, aniž by se kdykoliv během této cesty muselo ocitnout v jednorázovém obalu!
 
V kategorii Veřejná sféra zvítězil program Skutečně zdravá škola. Jak to vypadá v praxi? Jedná se o vzdělávací program, který dětem a mladým lidem osvětluje vztahy a souvislosti mezi jídlem, kulturou, zdravím a životním prostředím. Kromě toho program žáky učí praktickým dovednostem v kuchyni a na zahradě a podporuje lokální producenty potravin.
 
V kategorii Reporting podle SDGs byl oceněn report společnosti Siemens. Cenu pro mladé leadery do 30 let získal Filip Maleňák s Aplikací Záchranka a cenu České rozvojové agentury získala nezisková organizace SIRIRI s projektem Škola hrou ve Středoafrické republice.
 
Ceny SDGs zkrátka na konkrétních a hmatatelných věcech ukazují, co je to udržitelný rozvoj v praxi a jakým směrem by se naše společnost a ekonomika měly ubírat. A nás moc těší, že můžeme být součástí tak skvělého projektu!

Více informací najdete na  http://www.spolecenskaodpovednostfirem.cz/