Nový kanalizační sběrač na Jarově roste díky neobvyklým stavebním postupům

V polovině je výstavba nového kanalizačního sběrače na pražském Jarově. Práce začaly v říjnu 2015 a skončí na konci příštího roku.

Jedná se o stavbu zcela nového sběrače v délce přes jeden kilometr, který je veden ulicemi Habrová, Osiková a Českobrodská. „Současný sběrač je v některých úsecích nekapacitní a při extrémních deštích je přetěžován,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek s tím, že investorem celé stavby je Pražská vodohospodářská společnost vlastněná hlavním městem Praha.

Při stavbě nového kanalizačního sběrače jsou použity dva unikátní postupy. Na osazení části stoky jsou použity prefabrikované železobetonové trouby o průměru DN 1400, které jsou „zataženy“ do předem vyražené štoly. "Roura, která váží přes šest tun, se spustí do těžní šachty a pak se speciálním vozíkem dopravuje na místo určení," popsal Michal Dolejš z útvaru stokové sítě PVK. U další části je monolitické provedení stoky, které v metropoli také není obvyklé.

Sběrač Jarov odvodňuje území sídliště Jarov s přilehlými oblastmi převážně vilové zástavby a dále oblast ulice Českobrodská s areálem učilišť.

Zdrojem financí na investice je nájem, který Pražské vodohospodářské společnosti platí PVK, provozovatel vodohospodářské infrastruktury.

Reportáž k výstavbě, zdroj: Praha TV