Termální prameny Kalameny očima Kataríny Linczényiové

V dalším dílu našeho cestopisu mapující vodní lokality v ČR a SR se trochu ohlédneme za zimou a společně s freediverkou  Katarínou Linczényiovou navštívíme speciální místo – Kalameny. 

Koupali byste se v přírodním jezírku uprostřed lesa, při venkovní teplotě mínus 20 stupňů Celsia? Díky termálnímu bohatství Slovenska si i v chladných měsících můžete vychutnat koupání ve vodě nad 30 stupňů. A vůbec nemusíte jezdit do wellness lázní – prameny termální vody u nás najdete i zdarma, skryté v lůně přírody. 
Termální pramen je druh pramene, z něhož vystupuje voda o teplotě více než 25 stupňů Celsia, často obohacená o minerály. Voda, která pronikla do hlubších částí zemské kůry, kde se vyhřála zemským teplem, a následně vystoupila na povrch hlavně v blízkosti zlomů. Ohřátá voda se ve světě používá k vytápění různých typů budov, ale i chodníků, a samozřejmě už odpradávna k rekreaci. Právě blahodárnými účinky na zdraví se proslavily termální vody na Slovensku: jednotlivých pramenů u nás evidujeme ve světovém měřítku úctyhodné množství – celých 123! 

Jeden z nekomerčních pramenů se nachází právě u maličké vesničky Kalameny na středním Slovensku. Nejbližší velké město je Ružomberok. Vesnička nemá ani jeden hotel či restauraci, i když pár místních někdy nabízí ubytování u sebe doma. Většina turistů se ubytovává v nedaleké Bešeňové, kde je vybudován areál nabízející termální koupele a aquapark – největší atrakci v oblasti. My se ale vydáváme objevit místo, o kterém většina návštěvníků aquaparku nemá ani potuchy. Přibližně 1 km severně od vesničky Kalameny se nachází termální pramen nesoucí stejný název: Kalameny – nebo podle místních také Močilo. 

Rozhodli jsme se dorazit k prameni těsně před východem slunce v lednu, během jedné z nejchladnějších nocí. V pět ráno je venku mínus 19 stupňů. Vesnička Kalameny ještě spí. Po pár minutách nacházíme provizorní místo k parkování a pěšky se vydáváme po zasněžené cestičce. Asi po 100 metrech se před námi objeví maličké a nenápadné jezírko uprostřed smrkového lesa. Dřevěný mostek nám pomáhá dostat se k jezírku přes asi metr a půl široký potok Kalamenianka tekoucí hned vedle. Je nám tak ukrutná zima, že nečekáme, odhazujeme oblečení na jedinou dřevěnou lavičku a jdeme do vody. 

Malé jezírko o velikosti přibližně 20 x 10 m a hloubce necelý metr bylo vybudováno okolo pramene – jde v podstatě o umělý vrt zhotovený teprve nedávno, v roce 2000. Vrt byl proveden do hloubky přibližně 500 m, odkud voda rychle proudí na povrch, kde vyvěrá v podobě fontánky. Těsně pod ní má voda 33 stupňů Celsia, směrem k břehům ale klesá na 30 stupňů.
Voda v jezírku je světle oranžová. Půda a skalky v okolí jezírka jsou pak zbarveny teple červeně – kontrast s bílou chladnou krajinou, která jezírko obklopuje. Pára stoupající z vody na okolních stromech okamžitě mrzne a pokrývá je celé tenoučkou vrstvou ledu. V brzkých ranních hodinách nikde ani noha, jen šum tekoucí vody, sem tam ptačí zpěv a dvě veverky běhající po sněhu. Scenérie jako vystřižená z filmu Mrazík. 

Skrýváme se pod fontánkou, kde je voda nejteplejší a nejhlubší, a necháváme se masírovat tlakem jejího proudu. Z vody nám vykukují jen hlavy. Voda je jen mírně mineralizovaná (3 až 2,5 gramu na litr) a obsahuje vápník, hořčík a síru. A právě síra je příčinou charakteristického pachu vejcí, který ale není nepříjemný. Takováto voda má příznivé účinky hlavně při léčbě chorob pohybového aparátu. 

Díky teplé vodě je pramen vhodný k celoročnímu koupání. Nedaleko pramene se nachází travnatá plocha, malé ohniště a jednoduché lavičky ke zpříjemnění dlouhých letních večerů.

Bezplatné koupání v přírodě se ale stává čím dál známější a malinký pramen čelí v poslední době náporu turistů, a to z celé střední a východní Evropy. Potkáte tu Čechy, Poláky, Němce i Ukrajince. Ne všichni návštěvníci se ale v okolí pramene chovají zodpovědně. Odpadky se stávají stále větším problémem. I my jsme měli tu možnost vylovit z jezírka plechovky od piva a skleněnou láhev a v okolí najít odhozené prázdné plastové obaly. Chceme-li si zachovat naše přírodní dědictví a jedinečnou přírodní atmosféru pramene Kalameny, ale i jiných pramenů v panenské přírodě, musíme se naučit přistupovat ke svému odpadu zodpovědně, sebrat ho po sobě a odnést do košů na separaci. Jinak si přírodní skvosty zničíme a nikdo z nás si je už neužije. Ostatně kdopak by měl zájem dopřát si ozdravnou koupel v odpadcích… 


Foto: Michal Lindner