Veolia byla opět partnerem projektu Česká hlava

Společnost Veolia dlouhodobě podporuje projekty v oblasti vědy, inovací a vzdělávání. Již poněkolikáté byla generálním partnerem soutěží pro rozvoj vědy a výzkumu Česká hlava a České hlavičky. 

Migrastatika, zcela nová terapie rakoviny označená světovými vědci za největší objev od zavedení protinádorové imunoterapie, záměrná chyba v integrovaných obvodech, která snižuje jejich spotřebu elektřiny až o třetinu, objev podstaty nepravidelné vazby uhlíku a vodíku, kterou potvrdili vědci z chicagské univerzity a umožňuje nové výroby léků a nová příměs do asfaltových směsí z odpadních polymerů, která může zkvalitnit naše silnice - to jsou největší české objevy a vynálezy letošního roku, kterým odborná porota udělila cenu Česká hlava. Ceny byly předány 24. listopadu na slavnostním galavečeru, který přenášela Česká televize. Cenu společnosti Veolia předal Rostislav Čáp, ředitel divize odpadů pro Českou a Slovenskou republiku. 

Letošní Národní cenu vlády Česká hlava obdržel profesor Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu, světově uznávaný egyptolog a archeolog, který získal řadu mezinárodních ocenění. 

Cenu společnosti Veolia – cena Doctorandus za přírodní vědy získal Ing. Daniel Bím. Jeho objev vysvětluje, proč jsou některé vazby v chemických sloučeninách štěpeny přednostně před vazbami jinými. Jak můžeme selektivitu ovlivnit a jak toho lze využít například při vývoji nových katalyzátorů nebo při výrobě léků. 

Cenu Industrie za nejlepší výrobkovou nebo technologickou inovaci získala firma Ciur a.s. z Brandýsa nad Labem za svůj Substabit, což je výrobek z recyklovaných polymerů pro použití v asfaltových vozovkách. 

Cenu Invence získal docent Jan Brábek, který se svými kolegy přinesl do praktické léčby rakoviny zcela nový termín – migrastatika, novou kategorii protinádorových léčiv. Janem Brábkem a jeho týmem nově navrhovaná migrastatická terapie představuje zcela nový pilíř protinádorové léčby. 

Cenu společnosti ČEZ - cena Doctorandus za technické vědy získal Ing. Vojtěch Mrázek, který se zabýval záměrnou chybou v integrovaných obvodech, která snižuje jeho spotřebu elektřiny.