Chytrá domácnost pro každého

Veolia vstoupila po převzetí společnosti LG Systems do nového odvětví. Nabízí technologie a nová řešení pro úsporu energií. 

Soustředí se hlavně na moderní nízkoemisní nebo obnovitelné zdroje energie, chytré řízení budov a tzv. chytré domácnosti. Chytrá řešení a technologie nabízí jak pro uplatnění v rodinných domech a bytech, tak v komerčních budovách i průmyslových podnicích. 


Komfort, pohodlí a nižší náklady

Chytrý dům je řízený centrálním systémem s jednoduchým ovládáním na nástěnném panelu, libovolném počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Přes internetové rozhraní je možné sledovat např. aktuální stav teplot, kamer, čidel či alarmů, a to odkudkoli. Tento chytrý systém, který nabízí LG Systems, lze snadno rozšiřovat o další prvky a funkce.   

Možností, jak uplatnit tyto technologie v domácnosti, je velké množství. Úspory energie lze dosáhnout především při topení a chlazení. Chytré vytápění umožňuje na dálku automaticky regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Systém vyhodnotí aktuální stav počasí, denní režim obyvatel bytu, teplotu, jakou požadují a přizpůsobí tomu výkon topení.  Místo klimatizace mnohem levněji poslouží automaticky ovládané chytré venkovní žaluzie.  

Principem chytrého větrání s rekuperací je přívod čerstvého vzduchu zvenčí a jeho ohřátí vydýchaným teplem, které nic nestojí. Navíc je takto zajištěn odvod zdraví škodlivých látek z interiéru a naopak filtrace znečistěného venkovního vzduchu od prachu, pylu a alergenů,

Chytré měřiče vyhodnotí, kdy je nejvýhodnější chvíle a chytré spotřebiče v domácnosti se samy zapnou. Podle přání uživatele pak na noc či po dobu nepřítomnosti odpojí veškerá zařízení ve stand-by režimu, která jsou značnými konzumenty elektrické energie.


Další chytré nápady

Senzor kvality prostředí hlídá kvalitu vzduchu v jednotlivých místnostech a při zvýšení přípustné hladiny dá povel rekuperační jednotce, aby do místnosti pustila čerstvý vzduch. Stejně tak je výhodné mít v bytě chytré osvětlení. Světla přesně vědí, co dělat, aby ušetřila náklady za zbytečné svícení v prázdných místnostech. 

Chytrý videovrátný funguje, i když nikdo není doma. Ovládací panel slouží jako video telefon k zvonkovému systému, zavolá určenému uživateli a s návštěvou ho spojí, i když je mimo domov. Může jim i na dálku otevřít dveře a požádat je, aby na něj  počkali.

Detektor kouře a alarm úniku vody předejde katastrofám v podobě požáru či vytopení. Když něco není tak, jak má být, detektor upozorní nejen vás, ale i firemní dispečink, který aktivuje záchranné složky. Při detekci požáru navíc chytrý dům spustí nejen poplach, ale vypne také plyn, odpojí všechny spotřebiče, vytáhne žaluzie.

Chytré senzory umějí řídit také ozvučení domu, pouštět hudbu či různé pořady v jednotlivých částech domu. Stačí na to jediné centrální zařízení. Také práce s ovladači jednotlivých zařízení může být hračkou – není nutné hledat ovladač od toho kterého přístroje, protože v chytrém domě se dá vše řídit i bez něj, ale z telefonu, tabletu či počítače. Nastavení jde přitom vždy upravit.  

Chytrý dům je bezpečný. Dohlížejí na to senzory, okamžitě informují uživatele, případně kontaktují policii. Chytrý dům ale umí i zavřít okna, když je to třeba. Například když přichází bouřka. Dům také nikdy nemusí vypadat opuštěný a lákat zloděje. Dálkovým ovládáním lze v jednotlivých místnostech rozsvěcet i zhasínat, zatahovat žaluzie, pouštět hudbu apod.  

 

Konkrétní příklad - Chytré rodinné domy - Zelený Zlonín 

Severozápadně od Prahy vzniká ve Zloníně developerský projekt o sto domech, pro který LG Systems navrhl a dodal kompletní řídící smart systém pro inteligentní bydlení obsahující nejmodernější technologie jako například hybridní fotovoltaickou elektrárnu, která má výhodu, že nevyužitou energii dokáže nahromadit a využívat ji později například k svícení, vaření, sprchování atd. V případě, že akumulátory jsou již plně nabité, lze případné přebytky využít například při přípravě teplé vody v bojleru. Domy jsou na veřejné distribuční síti závislé pouze z 30 %. Dále nabídl inteligentní vzduchotechniku s rekuperací či automatické osvětlení a stínění, zabezpečovací systém atd.