Máte nápad, jak obalům vdechnout nový život? Zapojte se do soutěže!

Česká společnost Model Obaly pořádá každoročně soutěž pro mladé designéry z celého světa. Cílem je přimět je k zamyšlení nad tím, jak zajistit obalům druhý život.

zdroj:CZECHDESIGN, foto: Tomáš Dittrich" data-entity-embed-display-settings="{"image_style":"crop_freeform","image_link":""}" data-width="half" title="Young Package" alt="Young Package">

Jen si to představte: vrátíte se z obchodu a uklízíte nákup. Všimli jste si, kolik obalů vyhodíte, když vyložíte věci z nákupní tašky?

Model Obaly – jeden z největších výrobců obalů v ČR – možná našel způsob, jak s tímto plýtváním bojovat. Počínaje rokem 1996 každoročně pořádá soutěž Young Package (Mladý obal), od roku 2017 s novým názvem Modern Young Package. Designéři do 30 let z celého světa mohou soutěžit se svými nápady na kartonové obaly. Zpočátku byla témata poměrně klasická, ale v posledních dvou letech se soutěž vydala novým směrem. Společnost Model Obaly si vytkla za cíl přimět designéry uvažovat o tom, jak zajistit obalům nový život. 

Letos budou designéři navrhovat obaly, které reagují na všudypřítomný fenomén kávy. Tématem Coffee mania organizátoři vyzývají kreativce k tvorbě obalů nejen na kávu jako takovou, ale na vše, co k ní patří.

V roce 2017 vybízelo téma  Open & Play ke tvorbě obalů, které lze později použít zábavným způsobem. Podobně jako krabice na pizzu Blockbuster, navržená v roce 2015 v Hongkongu společností Pizza Hut: ta se po vyprázdnění překvapivě změní ve filmový projektor! V roce 2016 pak bylo tématem soutěže Package Unlimited. Cílem bylo navrhnout obaly, které budou mít kromě ochrany výrobku i další využití. Mezi vítězi nalezneme láhev na vodu, která se mění v pálku na stolní tenis, či obal pro výrobce nožů Opinel, jehož horní část lze využít k ukládání nožů. 

Jde o skvělý způsob, jak podpořit novou generaci designérů při zapojování principů cirkulární ekonomiky do jejich práce. Třeba se nám za několik let podaří zcela změnit náš vztah k odpadům.