Britské město používá k pouličnímu osvětlení psí výkaly

Také vám vadí psí výkaly, které „zdobí“ chodníky našich měst?

Brian Harper ze západní Anglie přišel s nevšedním nápadem. Vynalézavý penzista vyvinul 100% cirkulární řešení pro využití tohoto odpadu ve svém bydlišti, západoanglickém městě Malvern (cca 30 000 obyvatel). Ze psích výkalů vyrábí bioplyn, který může napájet městské pouliční osvětlení.


Anaerobní vyhnívání odpadu, zejména zvířecích exkrementů, není žádnou novinkou, ovšem zvláštností Harperova řešení je jeho lokální rozměr: vše se odehrává v ulicích Malvernu.

Od listopadu 2017 jsou obyvatelé tohoto města v hrabství Worcestershire vyzýváni, aby sáčky se psími výkaly vhazovali do dvířek ve spodní části pouličních lamp. Stačí zatáhnout za páku a sáček spadne do uzavřené nádrže o velikosti běžné pračky, což je anaerobní reaktor (též nazývaný metanizátor).


Při rozkladu exkrementů v prostředí bez kyslíku vzniká bioplyn, tvořený ze 60 % metanem. Reaktor je napojen přímo na pouliční lampy, kterým dodává vyrobený metan a které se rozsvěcejí se setměním.


Ekologické a ekonomické veřejné osvětlení

Iniciativa se již setkala s úspěchem. Deset malých sáčků s výkaly dodá pouličním lampám dostatek energie ke svícení na dvě hodiny, což výrazně snižuje náklady města na plyn.

Řešení Briana Harpera ale neprospívá jen městu. Farmáři z okolí odebírají digestát (pevnou organickou hmotu, která v reaktorech zbývá po dekompozici), protože se jedná o vynikající hnojivo!

​zdroj: www.livingcircular.veolia.com 

https://www.livingcircular.veolia.com/en/city/british-town-uses-dog-excrement-power-streetlights