Mumlavský vodopád – místo pro odpočinek

Třpytivá voda horské říčky Mumlavy protéká Krkonošemi, vlévá se do řeky Jizery, odtud do Labe, až se postupně probublá do Severního moře. Klenotem řeky Mumlavy je nejnavštěvovanější vodopád v České republice - Mumlavský vodopád. Je to místo, kde si může člověk na chvíli oddechnout a také ideální cíl Kataríny Linczényiové v našem dokumentu Deset vodních lokalit ČR a SR. 

Mumlavský vodopád dostal své jméno podle říčky Mumlavy, která byla údajně pojmenována podle zvuku vody v jejím korytě, který zní jako „mumlání“. Jedná se o téměř 10 metrů vysoký vodopád, s mohutným a vizuálně atraktivním průtokem, což je důvodem jeho oblíbenosti mezi turisty. Katarína nám opět sepsala své zážitky a tentokrát i zamyšlení v souvislosti s touto krásnou lokalitou. 

K vodopádu se vydáváme z horského letoviska Harrachov v Krkonoších. Existují dvě cesty: buď po modré značce poměrně rušnou zhruba kilometrovou asfaltkou, nebo po chodníku na druhé straně řeky. Je to krásná procházka lesem. 

Vodopád je přístupný celoročně. Pokud sem přijdete v zimě a budete mít štěstí, možná si vychutnáte mohutný ledopád, kdy zamrzlý vodopád vytváří fantastické ledové motivy. 

Všemi smysly vnímáme vodní prostředí, a to doslova: vzduch okolo vodopádu je o dost vlhčí, lépe se nám dýchá. Voda v říčce je ledově studená. Je podzim, les okolo vodopádu hraje všemi možnými barvami, voda samotná omývá skály a zaobluje jejich ostré hrany. 

V dnešních dnech se častěji skloňují slova jako stres, mentální zdraví, vyhoření. Žijeme v době, kdy se technologie vyvíjí s větší rychlostí a tlak na to, jakou rychlostí máme vykonávat naše pracovní povinnosti, roste. Koncept času v našich osobních životech se také změnil. Nenacházíme si čas na pořádný oddech, a i když odpočíváme, nezřídka nás pronásledují pocity viny, protože věříme, že ještě nemáme hotovou práci. Čas sami se sebou zaměňujeme za virtuální realitu, kde máme přístup k obrovskému množství dat, a to několika kliky na telefonu, v několika sekundách. Náš mozek ale na tuto rychlost, množství informací a nedostatek času na regeneraci není adaptován. Chronický stres se stal synonymem 21. století. 

Jedna ze strategií, jak správně regenerovat a pracovat s vlastním stresem, je i pobyt na čerstvém vzduchu, v přírodě a bez telefonu. Zajímavý aspekt tu ale sehrává jeden specifický element – voda. 

Pocit fyzické i psychické pohody je téměř univerzální, když se zeptáte, co pociťují lidé, kteří se věnují vodním aktivitám. Nemusíte být ale plavec, abyste prožili podobné pozitivní pocity, které přivolává voda. Psychologové se snažili zjistit, co v lidech vzbuzuje pocit harmonie, proto předkládali během experimentu lidem obrázky lesa nebo městského parku. Statistiky ukázaly, že lidé preferovali fotky s prvkem vody. Jakýmkoli – vodopád, jezírko nebo i městská fontána. 

Být v blízkosti vody má efekt na náš mozek. Nastává změna v produkci určitých chemických látek. Produkce hormonů, které navozují stresovou reakci, klesá a produkce těch, které navozují relaxaci, stoupá. Je to stav podobný meditaci. Lidstvo vždy směřovalo svoje působení k vodě. Až teď ale zjišťujeme pozitivní efekt pobytu u vody na naši náladu.

Když se řekne dovolená, většina Čechů a Slováků se vydává právě k moři. I naše dvě země však nabízejí tipy na krásná místa spojená s vodou přímo stvořená pro regeneraci, jakým je i Mumlavský vodopád.

Foto: Michal Lindner