Olomouc a Veolia dokončují proces změny nastavení teplárenství ve městě

Město Olomouc a skupina Veolia splnily další plánované kroky spolupráce na rozvoji teplárenství v krajském městě. Primátor a představitelé firmy podepsali příslušné dohody a valná hromada společného podniku OLTERM & TD Olomouc rozhodla o zvýšení základního kapitálu. Vložením městské infrastruktury do společnosti OLTERM & TD Olomouc a navýšením jejího základního kapitálu se zvýší podíl města z 34% na 49%. Cílem spolupráce je zajištění dlouhodobě spolehlivých dodávek tepla, ale také ekologizace teplárenské infrastruktury.

„Proběhly zásadní kroky k dokončení procesu, na kterém jsme se s Veolií dohodli už loni. Podepsali jsme dohody schválené zastupitelstvem a městskou teplárenskou infrastrukturu vkládáme do společného podniku OLTERM & TD Olomouc, čímž v něm významně posílíme svou pozici. Jsme přesvědčeni, že nový model bude efektivní pro město, naše obyvatele i ostatní odběratele tepla,“ uvedl primátor města Olomouce Mirek Žbánek.
Mirek Žbánek
primátor města Olomouce
„Teplárenství v ČR prochází velmi náročným obdobím plným nejistot, a proto oceňuji jasný, transparentní a strategický přístup města k řešení otázek budoucnosti distribuce tepla. Naším společným cílem je i nadále zajišťovat spolehlivé a cenově dostupné dodávky tepla ve městě, ale také pokračovat v další modernizaci a ekologizaci soustavy,“ doplnil ředitel Veolia Energie Reda Rahma.
Reda Rahma
ředitel Veolia Energie
„Aktuální srovnání cen centrálního zásobování teplem v jednotlivých městech republiky jednoznačně ukazuje, že čím vyšší podíl municipality mají v distribučních společnostech, tím je cena příznivější pro jejich obyvatele,“ zdůraznil ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.
ekonomický náměstek primátora
Otakar Štěpán Bačák

Na procesu změn nastavení teplárenství ve městě se strany dohodly loni v memorandu a letos v dubnu podepsané dohodě o společném postupu k naplnění cílů memoranda o spolupráci při navýšení základního kapitálu společnosti OLTERM & TD Olomouc. Dohoda konkretizovala rozsah majetku, který do společnosti OLTERM & TD Olomouc vloží statutární město Olomouc a společnost Veolia Energie ČR, způsob ukončení stávající smlouvy, vč. vypořádání, a princip uzavírání doprovodných smluv.

„Obě strany zároveň uzavřely stávající vztahy a vzájemné vypořádání, což bude mít v nejbližších deseti letech pozitivní dopad i na příjmy městského rozpočtu v podobě patnáctimilionové splátky. Nové vztahy jsou uzavřeny za standartních obchodních podmínek,“ upřesnil ekonomický náměstek Bačák.
Otakar Štěpán Bačák
ekonomický náměstek

Město Olomouc vkládá do základního kapitálu společnosti OLTERM & TD Olomouc nepeněžitý vklad, který tvoří majetek oceněný znaleckým posudkem o celkové hodnotě 58 milionů korun a peněžitý vklad ve výši 11,5 milionů korun. Vkládaný majetek tvoří provozované tepelné zdroje (kotelny a předávací stanice), sekundární rozvody tepla – teplovodní a jiné přípojky (provozované i neprovozované) a dvě provozní budovy. Úpisem kmenových akcií se podíl města na základním kapitálu společnosti OLTERM & TD Olomouc v dosavadní výši 34% zvýší na cílových 49%.

Společnost Veolia Energie ČR vkládá do základního kapitálu společnosti OLTERM & TD Olomouc nepeněžitý vklad v hodnotě 58 milionů korun dle znaleckého posudku. Jedná se o horkovodní rozvody vybudované na území města. Úpisem kmenových akcií se podíl společnosti Veolia Energie ČR na základním kapitálu společnosti OLTERM & TD Olomouc ve stávající výši 66% sníží na cílových 51%. 
 

„Dohodli jsme se mimo jiné také na poskytování energetického poradenství pro městské budovy a areály. Úspory energií a smart systémy nabývají na důležitosti a naše skupina má v tomto směru know-how i zkušenosti,“ dodal ředitel regionu společnosti Veolia Kamil Vrbka.
Kamil Vrbka
ředitel regionu společnosti Veolia

Společnost OLTERM & TD Olomouc zajišťuje výrobu a rozvod tepelné energie v Olomouci od roku 1994, zásobuje teplem cca 29 tisíc domácností. Postupně vybudovala na území města moderní a účinnou soustavu tepelných zařízení při zachování přijatelné výše úplaty za dodané teplo. V předchozích letech společnost modernizovala všechny svěřené kotelny na tuhá paliva na ekologičtější plynové zdroje, popřípadě je napojila na vysokoúčinnou síť zásobování tepelnou energií, a dožívající plynové kotelny nahradila kondenzační plynovou technologií. Zároveň proběhla modernizace parních tepelných zařízení za účinnější horkovodní zdroje a rozvody ve vybraných lokalitách. Společnost také vybudovala moderní dispečerské pracoviště a decentralizovala desítky centrálních (sídlištních) zdrojů tepla na objektové, které umožňují sjednávat odběratelům individuální parametry dodávek tepla a teplé vody.