Veolia: Street sporty vracejí děti ke sportu

Popularita fotbalu v České republice je obrovská, v poslední době si ale mladou generaci získává také jeho pouliční forma známá jako streetfootball. Jasným důkazem je velký zájem o první ročník turnaje Energy Street Football, který pro skupinu Veolia uspořádala League5 Kids Academy pod záštitou MČ Praha 7 a Magistrátu hlavního města Praha.

Den na Letné byl nejen velkou příležitostí potkat legendy českého a světového streetfootballu, ale pro některé dětské hráče také unikátním životním zážitkem. Porota totiž vybrala nejlepší hráče a hráčky dopoledního programu, kteří si v rámci VIP zápasu zahráli po boku hlavních ambasadorů akce Vladimíra Šmicera a Seana Garniera. Obrovský zájem byl také o možnost zahrát si s nejlepším českým streetfootballistou Martinem Gajdošem tzv. panna, tedy souboj dvou hráčů proti sobě. 

„Věříme, že street formy sportů přivádějí děti a mládež zpátky ke zdravému životnímu stylu a radosti z pohybu. Navíc jsou dostupné pro každého bez nutnosti pronájmu hal či dalších zařízení. Letos jsme proto již podruhé zorganizovali streetballový turnaj a nově jsme se zaměřili i na streetfootball. Velký zájem základních a středních škol potvrzuje, že jde o oblast, která dětem prospívá a současně je i velmi baví,“ přibližuje důvody Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie.
Reda Rahma
ředitel skupiny Veolia Energie

O streetfootball je velký zájem

Účast týmů byla u prvního ročníku streetfootballového turnaje opravdu veliká. Na Letenské pláni se utkalo celkem 40 týmů základních a středních škol. Dopoledne si zahrály smíšené týmy základních škol, tedy chlapci a dívky ve věku 14–15 let, a odpoledne už patřilo studentům a studentkám středních škol ve věku od 16 do 19 let. Každý školní tým tvořilo až sedm hráčů a hráček plus jeden zástupce pedagogického sboru. V samotném zápase hráli vždy čtyři na čtyři.

Den plný sportu byl doplněn i řadou překvapení a setkání s ambasadory – českou fotbalovou legendou Vladimírem Šmicerem, mistrem světa ve freestyle fotbale Francouzem Seanem Garnierem a streetfootballistou Martinem Gajdošem.

Na akci samozřejmě nechyběla skvělá atmosféra a celodenní doprovodný program včetně hudby, freestylových ukázek a autogramiády se všemi osobnostmi. Turnaj svou účastí podpořil také 1. tajemník francouzského velvyslance Raphael Noiray.

 

Medaile patří nejlepším

Kdo zvítězil? Nejlepším týmem v kategorii základních škol a vítězem dopoledního programu byla ZŠ U Roháčových kasáren. V kategorii středních škol pak vyhrála Obchodní akademie Kubelíkova. Na vítězné týmy čekaly medaile, poháry a také dárkové poukazy pro nákup sportovního vybavení. 

Každý gól pomáhá

Stejně jako u streetballu měl i fotbalový turnaj svoji charitativní část, která měla za cíl zvýšit povědomí o problémech neslyšících ve fotbale a futsale a zapojit děti a mládež do charitativních aktivit. Tým neslyšících se taktéž aktivně zapojil do turnaje, což přirozeně podpořilo interakci mezi dětmi.

V rámci projektu „Každý gól pomáhá“ přispěla skupina Veolia za každou vstřelenou branku 300 korunami na konto České asociace futsalu a fotbalu neslyšících. V turnaji bylo vstřeleno 496 gólů a celková hodnota podpory dosáhla 148 800 korun. O radosti mladých neslyšících sportovců z finančního výtěžku akce vás budeme brzy informovat.