Do roku 2027 nebude pesticidy používat 95 % společností ze skupiny Veolia. Ochrana a obnova přírodní rozmanitosti je jedním z jejích klíčových závazků.
Doposud se do podpory biodiverzity v ČR zapojilo téměř 60 vodohospodářských a energetických areálů skupiny Veolia. Ve všech případech ochránci přírody provedli audit a navrhli opatření, která byla následně realizována.
PVK inspiruje ostatní
Závazek nepoužívat pesticidy úzce souvisí s ekologickým managementem provozů či areálů.
Například Pražské vodovody a kanalizace (PVK) závazek podepsaly již na podzim loňského roku a platí pro všechny vodojemy a čerpací stanice i obě úpravny vody (v Podolí a v Káraném) a Ústřední čistírnu odpadních vod. V dnešní době již sto procent provozů PVK pesticidy nepoužívá.
Účinněji a bez chemie
Pesticidy – tedy všechny druhy herbicidů, fungicidů a insekticidů – sice pomáhají v boji se škůdci, rostlinnými chorobami atp., zároveň ale mají mnoho negativních účinků. Herbicidy se nejčastěji používají k odstranění nežádoucích invazních druhů rostlin.
Zkušenosti ukazují, že mechanické a manuální metody jsou často účinnější než chemické ošetření. V dlouhodobém horizontu může navíc dojít ke snížení nákladů, protože ekologické metody údržby vyžadují méně zásahů – omezuje se sečení či jsou vybrané plochy ponechány ladem. Účinné je také omezení časově náročných aktivit, například pletí. S minimálními náklady poslouží drcený odpad po prořezu, ořezu i sečení například k mulčování - sníží tak frekvenci pletí a obohatí půdu.
Hospodaření bez chemie má i řadu dalších pozitivních přínosů. Dochází k přirozenému zlepšení stavu rostlin. Celkově zdravější rostliny pak není třeba tolik ošetřovat. Dojde k návratu opylovačů a k jejich normálnímu chování. A není ohroženo ani zdraví pracovníků, kteří mají údržbu zelených ploch na starosti. V neposlední řadě se zlepší kvalita vody ve zdrojích.