Ekologičtější mytí s oběhovým hospodářstvím

Co děláte se starými čisticími prostředky? Veolia přišla na to, jak je využít k mytí vozidel.

Všichni víme, že potraviny musí vyhovovat přísným normám, aby bylo bezpečné je jíst. Ne každý ale ví, že i čisticí prostředky musí dostát přísným požadavkům na kvalitu. Nevyhoví-li jim, nesmí se prodávat. Jejich závady mohou mít podobu nesprávné barvy, vůně, špatné etikety či prošlé doby doporučeného prodeje.

Proto přišel přední světový dodavatel baleného spotřebitelského zboží, který má v nabídce 10 kategorií produktů a 65 značek, obsluhuje 4,6 miliardy zákazníků a v roce 2015 dosáhl výnosů 76,3 miliardy, společně s Veolií s prostou myšlenkou: proč se tyto čisticí prostředky, nevyhovující specifikacím, ale jinak plně účinné, nepokusit nějak využít?

Výsledek tohoto úsilí dostal název „Cyclone TFR“. Ani ne tak proto, že je schopen smést vše, co se mu postaví do cesty, ale hlavně proto, že jde o dokonalý příklad oběhového hospodářství u produktu běžné potřeby.
Namísto toho, aby tekuté čisticí prostředky končily v odpadu, zajišťuje Veolia jejich sběr a zpracování. Výsledkem je produkt označovaný jako TFR (Traffic Film Remover), tedy prostředek k odstranění provozních nečistot z nákladních i dalších vozidel. Výrobní proces Veolia vyvinula a otestovala ve svém závodu Norwood v anglickém Sheffieldu. Myšlenka se posléze rozšířila i do všech ostatních závodů společnosti Veolia a nyní je výsledný produkt nabízen správcům vozových parků po celé Velké Británii.