Překvapivá tajemství kávové sedliny

©June Twenty First

Nedovedete si své ráno představit bez šálku kávy? Objevte s námi překvapivá tajemství skrývající se v kávové sedlině!

Je-li pro vás káva synonymem rána, pak jste si již pravděpodobně všimli, kolik odpadu zůstane po každém šálku. Máme pro vás tip: nevyhazujte kávovou sedlinu, je totiž překvapivě užitečná a s její pomocí si můžete vyzkoušet výhody cirkulární ekonomiky v praxi.

Kávová sedlina patří k oněm neuvěřitelným produktům, které jsou prospěšné všem. Lze ho použít k vlasové kůře, jako líčidlo či pleťovou masku a dokonce umí pomoci při podvrtnutí kloubu. Na zahradě pro změnu odpuzuje mšice a mravence a poslouží rovněž jako hnojivo či substrát pro pěstování hub. V domácnosti poslouží jako čisticí prostředek nebo ekologický nátěr. A mimoto dokáže vaše domácí mazlíčky zbavit i těch nejsveřepějších blech. 

A víte, že v průmyslovém měřítku lze kávovou sedlinu využít jako zdroj obnovitelné energie? Například v nizozemském Joure vyvinula Veolia společně se společností Douwe Egberts Master Blenders řešení, díky němuž se odpad z kávy spaluje v kotli na biomasu a vytváří páru. Výrobní závod má díky tomu nižší spotřebu plynu a také produkuje o 70 % méně emisí CO2!

Není pochyb o tom, že kávová sedlina je odpad nabízející mnoho různých využití! Více informací o roli kávy v kruhové ekonomice naleznete v článcích:
bio-bean® sbírá kávovou sedlinu a vyrábí z ní biopalivo (en)
Káva jako nápoj plný energie! (en)
Jak z kávy vyrobit mouku (en)