Stylové domácí kompostování – objevte Urbalive!

Vermikompostér představuje zajímavý způsob snižování objemu biologického odpadu, ovšem ne vždy je to elegantní řešení. Díky kompostéru Urbalive společnosti Plastia jde účinnost a praktičnost ruku v ruce.

Účinnost, styl, bezpečnost a žádný zápach – to vše slibuje kompostér Urbalive využívající žížaly. Tento model navrhl český designér Jiří Pelcl a vyrábí ho společnost Plastia.

Jak snížit objem našeho odpadu, zejména pokud žijeme ve městě? S touto otázkou se potýká mnoho domácností, jednoduchá odpověď však neexistuje. Na venkově či na zahradách se kompostéry postupně staly běžnou součástí života. Ale co když nemáte zahradu nebo žijete v bytě?

Vermikompostér, který k produkci kompostu využívá žížaly, je jednoduchým řešením, díky němuž se domácí kompostování stane hračkou.

Stylový vermikompostér

Nikdo samozřejmě nechce v úchvatné nové kuchyni ošklivý kontejner. Česká společnost Plastia, jejíž doménou jsou udržitelné domovy a zahrady, se zaměřila jak na environmentální, tak estetickou stránku věci. Sérii vermikompostérů nazvaných Urbalive navrhl přední český designer Jiří Pelcl. Vermikompostér Urbalive funguje stejně jako jiné modely, ale navíc skvěle vypadá. Je k dostání v šedé či žluté barvě a pomůže vám doma vytvořit „zelený kruh“: koupíte si ovoce a zeleninu (pokud možno v bio kvalitě kvůli nižšímu obsahu pesticidů) a nenasytným žížalám věnujete jejich slupky a další biologický odpad. Po pár měsících získáte vysoce kvalitní kompost – přírodní hnojivo bohaté na enzymy a hormony, které ocení zejména vaše venkovní i pokojové rostliny. Dokonalý kruh! Stejně tak budete moci využít onen vyhlášený žížalí čaj, tedy tekutý kompost, který po naředění vodou v hmotnostním poměru 1:10 vašim rostlinám poskytne dokonale přírodní, povzbuzující občerstvení.

Tipy pro úspěch

K zavedení ekologického oběhu živin v domácnosti stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel: přirozené provzdušňování kontejneru (k němuž dochází vždy, když přidáváte odpad do vrchní části kompostéru), tmu (kompostér Urbalive je velmi dobře utěsněný) a stálou teplotu. Preferovaným druhem jsou kalifornské žížaly. Jsou obzvláště nenasytné – za den dokážou zkonzumovat potravu o hmotnosti 50 až 100 % své tělesné váhy. Začíná se s 500 g žížal na 250 g odpadu.
K organickému odpadu (zeleninové a ovocné slupky), bohatému na dusík, poté přidáte nějaký odpad s obsahem uhlíku (například kartony od vajec), aby se vstřebala přebytečná voda. Poměr uhlíku a dusíku výrazně přispěje k úspěšné tvorbě kompostu. Vermikompostér lze plnit i kávovou sedlinou a čajovými lístky, avšak je nutné se vyhnout citrusům, koření, masu a odpadu z ryb, jakož i tukům.

Správným zacházením s kompostérem předejdete nežádoucím pachům a váš organický odpad se promění ve vysoce kvalitní, přírodní hnojivo s příjemnou zemitou vůní. Po dvou až třech týdnech bude proces rozkladu v plném proudu. A o tři měsíce později budete mít svou první várku domácího kompostu. Pro zdokonalení vaší malé městské farmy má pro vás Urbalive na závěr ještě jeden tip: z kvalitních potravin je kvalitní odpad a kvalitní kompost. Správná recyklace jednoduše vyžaduje i tu správnou kvalitu odpadu!

#LivingCircular