Veolia bude čistit odpadní vody ve městě Hamamacu, získává tak první dlouhodobou koncesi v oblasti zpracování odpadních vod v Japonsku

Město Hamamacu (800 000 obyvatel) si vybralo Veolii, aby po dobu 20 let provozovala kanalizační síť a zařízení v městských částech Seien, Hamana a Akura. Jedná se o první dlouhodobou koncesní smlouvu o správě městských odpadních vod v Japonsku.

Veolia bude zajišťovat provoz, údržbu a modernizaci městské čistírny odpadních vod. Skupina se zaměří na optimalizaci provozu čistírny a také nákladů. Též se zavázala ke zlepšení vzdáleného sledování a řízení zařízení.
Od dubna 2018 vyčistí čistírna až 200 000 krychlových metrů odpadní vody denně, což odpovídá objemu 50 olympijských bazénů.
 

Tato smlouva je prvním uzavřeným kontraktem v rámci nového typu partnerství veřejného a soukromého sektoru podporovaného japonskou vládou. Jedná se o projekt "spotřebitel-plátce", ve kterém koncoví uživatelé budou platit za čištění odpadních vod na základě své spotřeby.

 

Jsme velmi hrdí na to, že jsme získali důvěru místních japonských orgánů. Díky naší odbornosti a know-how je Veolia jediný zahraniční soukromý provozovatel, jemuž byly delegovány veřejné služby v zemi, která se teprve nedávno otevřela možnosti partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem,“ vysvětluje Régis Calmels, ředitel Veolie pro zónu Asie.

Pro realizaci projektu vytvořila Veolia konsorcium se společnostmi JFE Engineering Corporation, ORIX Corporation, Suyama Construction a Tokyu Construction.
 

Veolia působí v Japonsku od roku 2002

Veolia zajišťuje od roku 2002 dodávky pitné vody a zpracování odpadních vod v několika japonských městech, zejména v Hirošimě. Nedaleko Tokia a Nagoji zajišťuje Veolia služby v oblasti nakládání s odpady a recyklace v závodech Ecos Factory, Green Loop a Nisen. Ve spolupráci s Takeei provozuje elektrárny na biomasu ve městech Cugaru a Hanamaki, které představují první energetické projekty Veolie v Japonsku.