Windhoek má nouzi o vodu, ale o nápady rozhodně ne

Ve městě Windhoek záleží na každé kapce vody. To je také mottem podniku WINGOC, který provozuje jedno z mála zařízení na světě, jež z odpadních vod vyrábí vodu pitnou.
 

Lidé ve Windhoeku jsou už dlouho zvyklí na recyklovanou vodu, jelikož si uvědomují, jak omezené jsou místní zdroje

Windhoek, nacházející se uprostřed Namibie, jedné z nejvyprahlejších zemí v Africe, se neustále potýká s hrozbou nedostatku vody. V tomto hlavním městě Namibie, v němž žije 250 000 obyvatel, záleží na každé její kapce. V roce 1968 zde proto vybudovali zařízení na recyklaci odpadních vod Goreangab.  Windhoek se tak stal prvním městem na světě, jež produkuje pitnou vodu přímo z odpadních vod. Toto jedinečné řešení představuje dodatečný zdroj vody pro místní obyvatele již 30 let.

Kvůli silnému demografickému růstu v 90. letech potřeboval nicméně Windhoek svou infrastrukturu zmodernizovat. V roce 2001 proto město uzavřelo smlouvu o provozu a údržbě s konsorciem WINGOC (Windhoek Goreangab Operating Company) složeným ze společností Veolia, Berlinwasser International a WABAG. Cílem bylo efektivnější zpracovávání vody a zvýšení výrobní kapacity zařízení Goreangab. Od uvedení do provozu v roce 2002 nyní toto nové zařízení pokrývá 35 % spotřeby pitné vody ve městě i předměstích. Denně tak dodává vodu téměř 300 000 lidem, což odpovídá objemu 21 000 m3. Tato voda, pocházející z přehrady Goreangab a čistírny Gammans, prochází komplexním procesem čištění. Konsorcium WINGOC zde použilo tzv. multibariérový přístup. Jedná se špičkový systém sestávající z několika kroků, během nichž je voda postupně zbavena všech nečistot a kontaminantů. Tento postup zpracování je společně s důkladným biomonitoringem zárukou vysoce kvalitní pitné vody bez zdravotních rizik.

Nejenže recyklace odpadních vod zvyšuje množství dostupné pitné vody, ale má i dva další pozitivní dopady na životní prostředí: zamezuje čerpání přírodních zdrojů a také vypouštění nečistot do přírody.

Obyvatelé Windhoeku si uvědomují, jak omezené jsou vodní zdroje v jejich zemi, a zřejmě si vzali k srdci slova, jež pronesl průkopník opětovného využití odpadních vod Lucas van Vuuren: „Voda by neměla být souzena podle své minulosti, nýbrž podle své kvality.“ Už dávno totiž přijali fakt, že část vody, kterou používají, prošla recyklací. A jsou na to dokonce pyšní! Jen málo zařízení na světě vyrábí pitnou vodu z odpadních vod. Jedno z nich funguje v Singapuru a další zahájilo provoz v roce 2014 v americkém Texasu. A to je jen začátek. Goreangab v Namibii je nejstarším a největším zařízením svého druhu na světě. Stal se z něj mezinárodní etalon a model pro inovativní udržitelné využívání vody. Je zároveň příkladem úspěšného partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem. Windhoek možná nemá dostatek vody, ale nápady mu rozhodně nechybí!

Titulní obrázek: Photo Gallery VEOLIA – Christophe Majani d’Inguimbert