Veolia se stala provozovatelem největší irské bioelektrárny

Skupina Veolia uzavřela prostřednictvím své dceřiné firmy Ireland Veolia Energy Services patnáctiletou smlouvu v hodnotě 450 mil. eur se společností Mayo Renewable Power o provozování bioelektrárny v irském Killala v hrabství Mayo.

Hrabství Sligo (irsky Contae Mhaigh Eo, anglicky County Mayo) je irské hrabství, nacházející se na severozápadě země v bývalé provincii Connacht. Sousedí s hrabstvím Galway na jihu a s hrabstvími Roscommon a Sligo na východě. Severní a západní pobřeží omývá Atlantský oceán. Hlavním městem hrabství je Castlebar. Hrabství má rozlohu 5586 km² a žije v něm 130 552 obyvatel.

Závod, jenž se stane největším nezávislým výrobcem energie z biomasy v Irsku, bude dodávat 42,5 MW z kombinované výroby elektřiny a tepla, což je množství elektrické energie dostačující k pokrytí spotřeby 68 tisíc domácností. Kromě zajišťování provozu a údržby závodu a přilehlého zařízení na zpracování paliva bude Veolia rovněž zajišťovat dodávku veškerého potřebného biomasového paliva. 

Zařízení bude pracovat s podobnou technologií, jaká se již používá ke spalování biomasy v jiných podobných provozech Veolie v Merrittu a Fort St. James v Britské Kolumbii v Kanadě, které patří mezi největší takové závody v Severní Americe. Smlouva o provozování a údržbě navíc v závodě v Killala přímo vytvoří dalších třicet pracovních míst. Zařízení bude do běžného provozu spuštěno v polovině roku 2017

„Tento projekt je významným krokem směrem k rozvoji udržitelných řešení v irské energetice,“ uvedla Estelle Brachlianoff, náměstkyně generálního ředitele Veolia UK a Irsko. „Těšíme se na spolupráci s našimi projektovými partnery při zajišťování špičkového provozu a údržby energetického zařízení a při úspěšné realizaci tohoto zásadního projektu,“ dodala. 

Veolia působí v Irsku od roku 1990 a v současné době spolupracuje s průmyslovými firmami, obchodními zákazníky a místními orgány při hledání řešení pro udržitelné hospodaření s jejich zdroji. Společnost má v Irsku pět set zaměstnanců ve všech třech oborech podnikání, tj. vodohospodářství, hospodaření s odpady a energetice.