Co dělali herci v neděli dopoledne? Uklízeli svět!

V neděli 12. října dopoledne se konala další úklidová akce v rámci kampaně Ukliďme svět!, kterou v ČR organizuje už 22. rok Český svaz ochránců přírody a finančně dlouhodobě podporuje Nadační fond Veolia.

Ukliďme svět
Na pražském Barrandově proběhl úklid zeleně v úseku od sídliště až do Prokopského údolí. Na pomoc s úklidem přišli herci a zpěváci Jaroslav Sypal, Kateřina Kornová, František Nedvěd ml., Karolína Gudasová, Libor Petrů, Tereza Šefrnová. Akci podpořil svou návštěvou i herec a milovník zvířat Zdeněk Srstka.  „Byl jsem vychován tak, abych k přírodě nebyl lhostejný. Akce „Ukliďme svět“ se účastním poprvé, přestože úklid přírody pro mne výjimečný není. Velmi mi vadí, když místo hub v lese potkávám pytle s odpadky a už vůbec nechápu, jak někdo může vyhodit odpad do řeky. Myslím si, že mezinárodní kampaň Ukliďme svět! má smysl. Rozhodl jsem se ji, spolu se svými hereckými kolegy podpořit a přidat se k 53 milionům lidí, kteří se jí ročně účastní.... prostě udělat něco dobrého pro tento svět,“ komentuje své zapojení do akce pan Sypal.
 
Spolu s herci uklízeli i zástupci Nadačního fondu Veolia a dalších asi 40 dětí a rodičů ze základních organizací ČSOP Strom a ZahraBarr. „Náš nadační fond je partnerem Ukliďme svět! již sedmým rokem. Velká síla téhle kampaně je v tom, že vede děti a mládež k odpovědnosti vůči přírodě a svému okolí,“ vysvětluje ředitelka nadačního fondu Veolia Vendula Valentová. Všichni účastníci dohromady sesbírali na 650 kg tříděného a 150 netříděného odpadu. K největším „úlovkům“ úklidu patřily matrace, televize, velký koberec a desítky lahví od alkoholu.
 
V letošním roce byla kampaň na úklid přírody ve městech i na venkově rozšířena o fotosoutěž. V jarním úklidovém kole se zúčastnilo 14 500 lidí, kteří sesbírali 135 tun uklizeného odpadu. Podzimní kolo je stále otevřené. Zájemci, hlaste na www.uklidmesvet.cz .