Seznamte se s našimi ambasadory

Jan Punčochář

Jan Punčochář patří k nejzkušenějším českým šéfkuchařům, deset let měl na starosti prestižní restauraci Le terroir, odkud přešel do nově otevřené restaurace Grand Cru a letos na jaře otevřel vlastní restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. V loňském roce potvrdil naprostou dominanci v anketě Zlatý kuchař, když zvítězil potřetí v řadě. Je jedním z porotců kuchařské reality show MasterChef, kterou vysílá TV Nova.

Jan Punčochář se v roce 2019 stal také ambasadorem skupiny Veolia.  Komentuje ji slovy „Bez kvalitní vody z kohoutku si svůj život nedokážu představit. Není to jen plácnutí do vody, celá moje kariéra je s kohoutkovou propojena. Když vařím pro své hosty v restauraci nebo pro rodinu doma, používám jen kvalitní suroviny a stejné nároky mám i na vodu. Nezáleží na typu kuchyně, bez ní to prostě nejde. V kuchyni je nepostradatelná i pro výrobu ledu pro správné a bezpečné zachlazení surovin. V restauraci ji nabízím hostům, neovlivní chuť jídla, dá ji naopak vyniknout. Kohoutkovou pijeme i doma, chutná mi víc než balené vody, “ říká Jan Punčochář.

Katarína Linczényiová a Jakub Vágner - oba jsou vrcholovými sportovci a v mnohém se shodují s hodnotami a vizí naší společnosti. Katarína si vzala za své téma plastového odpadu, se kterým se potýká na svých cestách a Jakub svým přístupem k přírodě inspiruje a vychovává mladou generaci. Snaží se ochránit biodiverzitu a vracet ji tam, kde se vytratila narušením přírodní rovnováhy. 

Jakub Vágner 

Jakub Vágner je cestovatel, dobrodruh a především nejznámější český rybář. Je držitelem pěti světových rekordů v lovu ryb a známý je i svým pořadem Fish Warrior, který vysílala televizní stanice National Geographic Channel. Pro Českou televizi natočil seriál Rybí legendy Jakuba Vágnera, jehož obě série koupil a odvysílal další světový televizní kanál Discovery Channel. Ryby rád loví, ale pak je zase vrací zpět do vody. A to nejen ty ulovené. V našem společném projektu „Cesta pstruha“ vracel pstruhy do českých vod, kam odjakživa patří. Zaznamenává a natáčí nejen život pod hladinou, ale i nad hladinou, ať už to jsou zvířata či původní obyvatelé na nejrůznějších částech světa. Vyráží především do těch neprobádaných. 

Zásadním tématem je pro něj biodiverzita a její zachování pro další generace. 

Na počátku všeho byla myšlenka návratu přírody do škol. Jakub Vágner totiž více než pět let strávil cestováním po České republice a přednášením na školách. Ukázalo se, že dnešní děti mají o přírodu veliký zájem. Proto se v roce 2014 rozhodl vzdělávací projekt rozšířit a dostat děti ze škol a tělocvičen přímo do přírody konkrétně do oblasti jezera Katlov. Od města Kutná Hora si dlouhodobě pronajal jezero Katlov a následně rybník Pohan, což jsou krásné, ale po desítky let nepříliš udržované vodní plochy. Tyto dvě lokality a jejich okolí do roku 2017 komplexně revitalizoval. V rámci revitalizace jezera Katlov se do této lokality vrátili vzácní a významní živočichové. Je to důkaz toho, že pokud se člověk chová k přírodě ohleduplně, dokáže v ní obvyklé přirozené koloběhy znovu nastartovat. 

Od roku 2015 jsou na jezeře Katlov pořádány Juniorská mistrovství Evropy v rybaření. Součástí tohoto šampionátu je taktéž každoročně pořádaný Dětský den rybářských slavností. Několik let jsou na Katlově pořádány i rybářské školičky pro děti, dny v přírodě pro rodiny s dětmi, vzdělávací semináře o přírodě a od roku 2017 i dětské tábory s cílem vést děti zpět k přírodě.

Revitalizace areálu vstoupila do další fáze, a tou je výstavba zázemí, které by mělo sloužit pro pobyty škol v přírodě, výuku o přírodě v reálném prostředí české krajiny, pro tábory pro děti i další akce spojené s českou přírodou. 

Odborným, finančním a hlavním partnerem projektu „Katlov – areál pro rodinu“ je skupina Veolia Česká republika, která se kromě jiného věnuje také šetrnému čištění odpadních vod a patří v tomto směru ke světové špičce. V areálu Katlova jsme využili své know-how a moderní technologie a vybudovali úpravnu vody, čistírnu odpadních vod a rozvody vody.


Více informací o Jakubovi naleznete ZDE

 

 

Katarína Linczényiová 

Katarína Linczényiová se narodila v Bratislavě, ale jejím druhým domovem se stala voda. Věnuje se totiž freedivingu, a to na světové úrovni. Je reprezentantkou Slovenska, kde také drží všechny hloubkové rekordy. Freediving, je potápění bez dýchacího přístroje, tedy jen se zásobou vzduchu v plicích, kterou má potápěč z nadýchnutí se nad hladinou vody. Potápěč tak dokonale ovládá své tělo a především psychiku. Katarína se věnuje také stress managementu a je certifikovanou mentorkou u British Psychological Association. Na počátku všeho přitom stála její autoimunitní nemoc kloubů, která ji takřka upoutala na lůžko. Díky freedivingu a zdravému životnímu stylu se však její stav začal zlepšovat a dnes je profesionální sportovkyní. 

Ambasadorkou skupiny Veolia je však také díky svým edukativním aktivitám a postoji k plastovému odpadu ve vodních tocích. Během svých ponorů se velmi často potýká s množstvím odpadků v mořích a oceánech. Čistota přírody je pro Katarínu prioritou, a proto se aktivně účastní také organizovaných úklidů pláže a podmořské krajiny.  

Výjimkou však nejsou ani řeky v Čechách a na Slovensku. V rámci našeho společného projektu Deset vodních lokalit Čech a Slovenska objevuje krásy našich zemí, popisuje přírodu kolem vodních ploch a poukazuje také na stav znečištění tamní přírody. Katarína si vybrala deset zajímavých vodních ploch, které postupně objíždí se svým fotografem Michalem Lindnerem. Ten zachycuje krásy jak pod vodou, tak v okolí. 

Více informací o Kataríně naleznete ZDE.